Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NDEN GELENEKSEL AİLE GECESİ ETKİNLİĞİ
Güncellenme Tarihi: 05-09-2017

Görüntüleme: 721

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği (İTB) 4 Eylül 2017 Pazartesi akşamı ‘Geleneksel Aile Gecesi' düzenledi. Kurban Bayramı nedeniyle İskeçe'deki Apollon Aile Salonu'nda düzenlenen geceye İskeçe'den çok sayıda Birlik üyemiz ve soydaşlar katıldı.

Etkinlikte; İskeçe Türk Birliği ekiplerinin yanısıra, İTB Korosu, Hanımeli Derneği Korosu, Gönen Molla ve Errorist grubu sahne aldı.

İskeçe Türk Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe katılan konuklar, İTB yöneticileri tarafından kapıda karşılandı.

Geleneksel Aile Gecesi'ne Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve eşi Hülya Akıncı, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Meclis Üyesi Birol İncememet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Kuzey Yunanistan İşadamları Derneği Başkanı Fatih Türkmen ve çok sayıda soydaş katıldı.

Aile Gecesi'nin sunuculuğunu ise tüm Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile Kadınlar Kolu başkanı yaptı. Gecede ilk olarak müzik öğretmeni Süleyman Kara yönetimindeki İTB Müzik Korosu sahne aldı. Daha sonra İTB çatısı altında faaliyet gösteren ve Tülin Hacı Halil ile Gökhan Mustafa yönetimindeki İTB Halk Oyunları ekipleri sahne alarak katılımcılara muhteşem folklor gösterileri sundular. Ardından İskeçe Merkez ve Koyunköy Yetişkinler Grubu, Harmandalı oyununu oynayarak katılımcılardan büyük alkış aldı.

İTB BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU: "BİZ HEP BİRLİKTE OLDUĞUMUZ SÜRECE GÜÇLÜYÜZ"

Daha sonra ise protokol konuşmalarına geçildi. Etkinliğin ilk konuşmasını İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptı. Başkan Ahmetoğlu konuşmasına, "Batı Trakya'da yaşayan Türk kültürünün 90 yıllık çınarı İskeçe Türk Birliği var olsun. Nice 90 yıllarara" diyerek başladı. Bu gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve kardeş derneklerin geceye katkılarından dolayı teşekkür eden Ozan Ahmetoğlu, "İskeçe Türk Birliği, İskeçe'deki kardeş derneklerle birlikte bundan sonra da faaliyetlerine devam edecek. Çünkü biz bir bütünüz. Biz bölünme lüksüne sahip bir toplum, bir azınlık değiliz" dedi. İTB'nin Batı Trakya Türk Azınlığı'nın ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu ve kurumun bu yıl 90. yılını tamamladığını anımsatan başkan Ozan Ahmetoğlu, bunun 30 yılından fazla bir bölümünü hukuk mücadelesiyle geçirdiklerini söyledi. 1983 yılında isminde ‘Türk' kelimesi yer aldığından dolayı derneğin resmiyetinin ellerinden alındığını ve bununla ilgili hala hukuk mücadelesine devam edildiğini dile getiren Ahmetoğlu, "Biz demokrasinin ve hukukun galip geleceğine inanıyoruz. Bu mücadelemizi de sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

İTB'nin düzenlemiş olduğu aile gecesinin önemli olduğuna inandığını kaydeden Ahmetoğlu şunları kaydetti: "Burada bir kültür var. Ve biz bu kültürü yaşatmaya devam edeceğiz. Bu bizim boynumuzun bir borcudur. Bu bir anlamda da insanlık görevimizdir. Etkinliğimize katılanlara teşekkür ediyorum. Biz hep birlikte olduğumuz sürece güçlüyüz. Bunu asla unutmamamız gerekiyor."

Daha sonra sırasıyla Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve son olarak da Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı söz aldı.

Konuşmacılar, İskeçe Türk Birliği'nin önemini vurgulayarak, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Protokol konuşmalarından sonra İTB bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İTB Türk Sanat Müziği Korosu sahne alarak, birbirinden güzel eserler seslendirdi. Daha sonra geleneksel kıyafetleriyle Dinkler Hanımeli Derneği Korosu sahne alarak türküler okudular.

Gecede İTB'ne katkı sağlamak amacıyla İskeçe Türk Gençler Yurdu'nun ilk binasının resmedildiği tablo açık arttırmaya sunuldu. Açık arttırmayı derneğimizin yönetim kurulu üyeleri Elçin Hacıibram ve Seval Osmanoğlu gerçekleştirdi. 150 eurodan açık arttırmaya sunulan tablo, İskeçeli Dr. Hüseyin Baltacı tarafından 755 euroya satın alındı.

Gecenin son bölümünde ise Gönen Molla ve Errorist Grubu sahne aldı.

Geceye ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik ve Rodop Milletvekili İlhan Ahmet mesaj gönderdi.