Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu İskeçe Türk Birliği'nde büyük coşkuyla karşılandı
Güncellenme Tarihi: 06-11-2017

Görüntüleme: 743

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu başkanlığında kalabalık bir heyet, İskeçe'deki temasları çerçevesinde 3 Kasım 2017 Cumartesi günü İskeçe Türk Birliği (İTB)'ni ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu İskeçe Türk Birliği'nde büyük bir coşkuyla karşılandı. Çavuşoğlu ve beraberindekiler burada İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve geleneksel kıyafetli çocuklar tarafından dernek girişinde çiçeklerle karşılandı. Toplanan kalabalık İTB'ye sığmadı.

Hakan Çavuşoğlu'na hitaben "Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti'nin sayın Başbakan Yardımcısı, memleketinize hoşgeldiniz" diye konuşmasına başlayan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, 90 yılını tamamlayan İskeçe Türk Birliği'nin 34 yılının hukuk mücadelesiyle geçtiğini belirterek bu mücadelenin adaletin tecelli etmesiyle sona ereceğine olan inançlarını vurguladı. Birlik Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İTB'nin de tüm azınlık gibi Türkiye ile Yunanistan arasında barış ve dostluğun hakim olmasını istediğini söyledi. Folklor ekipleri, Biçki Dikiş Nakış ve El Sanatları Kursları, Resim Kursu, Müzik Kursu, Türk Sanat Müziği Korosu, dinamik bir Kadınlar Kolu ve Gençlik Kolu'yla halkımızın kültürünü ayakta tutmaya çalıştığını ve sadece azınlığın değil, tüm bölgenin kültür zenginliğine katkıda bulunduğunu söyledi.

Kendisini karşılayan soydaşlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden T.C. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, azınlık toplumunun yanında olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mahzun olmayın, yeise kapılmayın, geleceğe ümitle bakın. Geçmişte iyi günlerimiz oldu, sıkıntılı günlerimiz de oldu. Netice itibarıyla bugün bölgesinde, son 10 yılda yapmış olduğu atılımlarla, değişim ve dönüşüm projeleriyle ve her şeyden önemlisi demokratik standartlarıyla güçlü bir Türkiye var yanınızda. Türkiye Cumhuriyeti devleti, Batı Trakya Türk toplumuna her zaman yardımcı oluyor, azınlık mensuplarına yüksek eğitim ve meslek sahibi olma imkan ve fırsatları sunuyor. Batı Trakya Türk azınlığı, hak arama mücadelesinde karşılaştığı zorlukları aşmada yasal ve meşru yollarla çözme yoluna gitmeli. Hangi haksızlık ya da huzursuzluk olursa olsun, bizim rotamızın mutlaka meşru ve hukuki çerçevede olması gerekir. Asla meşru olmayana, hukuki olmayana tevessül edemeyiz çünkü ülkeniz, vatandaşı olduğunuz Yunanistan'dır ve burası bizim ortak paydamızdır."

Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere de değindi. İş birliği ve dostluğun geliştirilmesine vurgu yapan Çavuşoğlu, "Yunanistan ile yapabileceğimiz iş birliği ve dostluk ilişkisi bölgesel anlamda çok güçlü bir durum ortaya çıkaracak ve iki ülkede yaşayan vatandaşların da standardını yükseltebilecek." ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan'ın geçmişte inişli çıkışlı günleri, dalgalı seyreden ilişkilerinin de olduğunu belirtti.

Bazen gerginlikler yaşandığını, kimi zaman da dostluk boyutunun zirveye ulaştığını anlatan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Türkiye ve Yunanistan'ın bu coğrafya havzasında değiştiremeyeceği bir gerçek var, o da şudur; iki ülke yan yanadır ve komşudur. Esas olan komşuluk ve dostluk ilişkilerini pekiştirerek, birbirleri arasında var olan potansiyeli ortaya çıkararak, bu bölgenin iki güçlü ülkesi olarak kendi toplumlarına ve vatandaşlarına huzur içerisinde müreffeh bir yaşam sunmaları potansiyelidir."

Komşu iki ülke arasında yüksek düzeyde ikili temasların artarak sürdüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, bu durumun karşılıklı iyi niyetin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Türk hükümetinin temennisinin bu iyi niyetin somut adımlarla geliştirilmesi yönünde olduğunu bildiren Çavuşoğlu, "İnşallah, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un davetlisi olarak Yunanistan'a gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, bundan önce yapılan bütün üst düzey temasların tamamlayıcı fonksiyonu olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan tarafından gelecek yıl şubat ayında gerçekleştirilmesi planlanan yüksek düzeyde iş birliği toplantısıyla ilgili Türk hükümetinin belirli hedefleri olduğunu aktardı. Bu hedeflere ilişkin bilgi veren Çavuşoğlu, "Örneğin, İzmir'den Selanik'e yolcu ve yük taşımacılığına ilişkin feribot seferleri, İstanbul'dan Selanik'e hızlı tren seferleri ve aynı şekilde Kipi ve İpsala gümrük kapıları arasındaki köprünün yapılması hususları. Bu projelere ilişkin çalışmalar devam ediyor." diye konuştu.

YÖNETİM KURULU, KADINLAR KOLU VE GENÇLİK KOLU'NDAN ZİYARET ANISINA HEDİYE

Yapılan konuşmalardan sonra İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ziyaretinin anısına Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na İskeçe - Şahin karayolu üzerindeki tarihi Hamidiye Köprüsü'nün tablosunu hediye etti. İTB Kadınlar Kolu Başkanı Sevil Şerifoğlu ile İTB Gençlik Kolu Başkanı Emine Zeybek de Hakan Çavuşoğlu'na birer hediye takdim etti.

Batı Trakya Türk Kadın Platformu Başkanı Sibel Osmanoğlu ile İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu Encümen Heyeti Başkanı Kadri Abdülhalim, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na hediyelerini İTB ziyareti sırasında takdim etti.

İskeçe Türk Birliği yöneticileri ile eski başkanları Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'yla hatıra fotoğrafı çektirdi.