Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ, RESMİYETİNİN İADESİ VE AİHM KARARININ UYGULANMASI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU
Güncellenme Tarihi: 27-12-2017

Görüntüleme: 616

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

34 yıldır hukuk mücadelesi veren İskeçe Türk Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yaklaşık 10 yıl önce verdiği kararın Yunanistan tarafından uygulanması ve resmiyetinin iadesi için mahkemeye başvurdu.

İskeçe Türk Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından derneğimizle ilgili verilen kararın uygulanması ve bu karar doğrultusunda İskeçe Türk Birliği'nin resmiyetinin iadesi için dava açtı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazanılan davaların Yunanistan tarafından uygulanmasını öngören yasanın geçen Ekim ayında mecliste kabul edilmesinden sonra İskeçe Türk Birliği, 2008 yılında kazandığı davanın Yunanistan tarafından uygulanması ve derneğin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle Trakya İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. İskeçe Türk Birliği'nin dava dilekçesi Gümülcine'de Trakya İstinaf Mahkemesi'ne sunuldu.

İskeçe Türk Birliği'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazandığı davanın uygulanması ve resmiyetinin iadesi talebiyle Trakya İstinaf Mahkemesi'nde açılan davanın duruşması 2018 yılı Şubat ayında yapılacak.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

İsminde "Türk" kelimesi geçtiği gerekçesiyle 1983 yılında güvenlik güçleri tarafından tabelasının indirilmesi ve dönemin valisi tarafından kapatma davası açılan İskeçe Türk Birliği'nin iç hukuk mücadelesi 2005 yılına kadar devam etti. Yunanistan Yargıtay (Arios Pagos) Mahkemesi'nin İTB aleyhine verdiği karardan sonra dava İskeçe Türk Birliği tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşındı. AİHM, 2008 yılından açıkladığı kararında İskeçe Türk Birliği'ni haklı buldu. İnsan Hakları Mahkemesi'nin Batı Trakya Türk Azınlığı açısından tarihi kararından sonra İskeçe Türk Birliği, sözkonusu kararın uygulanması ve resmiyetinin iade edilmesi için tekrar iç hukuka başvurmuş ancak AİHM'nin kararı yapılan tüm uyarılara rağmen Yunanistan tarafından bugüne kadar uygulanmamıştır.

Şubat 2018'de Trakya İstinaf Mahkemesi'nde görüşülecek davada İskeçe Türk Birliği'nin resmiyetinin iade edilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İTB davasıyla ilgili kararının uygulanması talebi son yasal düzenlmeme çerçevesinde ele alınacak.


İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
YÖNETİM KURULU