Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ DAVASI TRAKYA İSTİNAF MAHKEMESİ'NDE GÖRÜŞÜLDÜ
Güncellenme Tarihi: 09-02-2018

Görüntüleme: 1195

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği'nin (İTB) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının uygulanarak resmiyetinin iade edilmesi talebiyle açtığı dava, Gümülcine'deki Trakya İstinaf Mahkemesi'nde görüşüldü. Dava duruşması 9 Şubat 2018 Cuma günü Gümülcine adliyesinde gerçekleştirildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazanılan davaların Yunanistan tarafından uygulanmasını öngören yasanın 2017 yılı Ekim ayında mecliste kabul edilmesinden sonra İskeçe Türk Birliği, 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kazandığı davanın Yunanistan tarafından uygulanması ve derneğin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle Aralık ayı başında Trakya İstinaf Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Gümülcine adliyesinde gerçekleşen duruşmada İskeçe Türk Birliği'nin ve davanın diğer tarafları konumundaki Doğu Makedonya Trakya Eyaleti ile dava sürecinde İTB aleyhine müdahil olan Trakya Dernekleri Federasyonu'nun avukatları hazırladıkları dosyaları mahkemeye sundu.

İskeçe Türk Birliği davasını izleyenler arasında İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İTB yöneticileriyle, eski dernek başkanlarının yanısıra, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ercan Ahmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, BAKEŞ Başkan Yardımcısı Hüseyin Bandak, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Celal Bayar Azınlık Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Arif, İTB üyeleri ve soydaşlar yer aldı.

Sabah saatlerinde tamamlanan duruşmadan sonra İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği avukatı Ahmet Kara ve İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek davayı izleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

35 YILLIK MÜCADELEDE BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

İsminde "Türk" kelimesi geçtiği gerekçesiyle 1983 yılında güvenlik güçleri tarafından tabelasının indirilmesi ve dönemin valisi tarafından kapatma davası açılan İskeçe Türk Birliği'nin iç hukuk mücadelesi 2005 yılına kadar devam etti. Yunanistan Yargıtay (Arios Pagos) Mahkemesi'nin İTB aleyhine verdiği karardan sonra dava, İskeçe Türk Birliği tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşındı. AİHM, 2008 yılından açıkladığı kararında İskeçe Türk Birliği'ni haklı buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Batı Trakya Türk Müslüman Azınlığı açısından tarihi kararından sonra İskeçe Türk Birliği, sözkonusu kararın uygulanması ve resmiyetinin iade edilmesi için 2009 yılında tekrar iç hukuka başvurmuş ancak AİHM'nin kararı Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları kuruluşları tarafından yapılan tüm uyarı ve çağrılara rağmen Yunanistan tarafından bugüne kadar uygulanmamıştır.

9 Şubat 2018 Cuma günü Trakya İstinaf Mahkemesi'nde görüşülen davada İskeçe Türk Birliği'nin resmiyetinin iade edilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İTB davasıyla ilgili kararının uygulanması talebi yeniden dile getirilmiş ve ortaya konmuştur.

Mahkeme kararının önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyor.

İskeçe Türk Birliği olarak, onuncu yılını doldurmak üzere olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararının bir an önce uygulanmasını, bu doğrultuda uluslararası kuruluşların, bu konuyla alakalı yaptığı çağrı ve uyarılar dikkate alınarak, derneğimizin resmiyetinin iade edilmesini ve uluslararası hukuka saygı çerçevesinde daha fazla zaman kaybetmeden, uluslararası mahkeme kararlarına uyulmasını beklediğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz.