Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İskeçe Türk Birliği "El Emeği Göz Nuru Festivali" yoğun bir katılımla gerçekleştirildi
Güncellenme Tarihi: 09-07-2018

Görüntüleme: 562

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği tarafından 6 Temmuz 2018 Cuma günü İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu - Lisesi Spor Sitesi'nde düzenlenen "El Emeği Göz Nuru Festivali"nin sunuculuğunu İskeçe Türk Birliği Genel Sekreteri Elçin Hacıibram ve Kadınlar Kolu Başkanı Sevil Şerifoğlu yaptı. İlk olarak İskeçe Türk Birliği'ne bağlı faaliyet gösteren Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları Kurslarının yıl sonu sergilerinin açılışı yapıldı. Davetlilerin ve halkın büyük ilgi gösterdiği serginin gezilmesinin ardından Dikiş - Nakış kurslarındaki öğrenciler tarafından üretilen Batı Trakya bölgesine ait geleneksel ve günümüze ait kıyafet defilesi düzenlendi. İskeçe'nin bir çok bölgesinden 40 farklı geleneksel kıyafetin yer aldığı defile halk tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.

Defilenin ardından selamlama konuşmalarına geçildi. İlk olarak sözü alan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı: "Bugün burada İskeçe'deki Türk kültürünü yansıtan bir etkinliğe imza atılıyor. İskeçe'deki Türk kültürünü yaşatmak adına Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları Kurslarının büyük bir rol oynadığına inanıyorum. Bu kurslarımızda büyük bir emek veriliyor. Ben tüm kurs öğretmenlerimize ve öğrencilerine teşekkür ediyorum ve kendilerini tebrik ediyorum." Ahmetoğlu etkinliğin düzenlenmesi için İskeçe Muzafer Salihoğlu Azınlık Lisesi Spor sitesini tahsis eden okul sahibi ve yönetimine de teşekkür etti.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu'nun ardından Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Başkan Vekili Ahmet Kara, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve son olarak Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu birer konuşma yaptılar.

Etkinlikte İTB kurslarında üç yıllık eğitim sürecini tamamlayan toplam 100'ün üzerinde kursiyere başarı belgeleri verildi.

Etkinlik İskeçe Türk Biriliği Halk Oyunları ekiplerinin gösterileri ve İskeçe Türk Birliği Korusunun konseri ile devam etti. Etkinlik sırasında ayrıca İTB Kadınlar Kolu ve Gençlik Kolu üyeleri misafirlere yiyecek ve içecek ikramında bulundu.


VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x6nwjtq


VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x6nzhl3


VİDEO İZLE: https://www.dailymotion.com/video/x6nzkuq