Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
BBP Genel Başkanı Destici, İskeçe Türk Birliği ziyaretinde soydaşlarla bir araya geldi
Güncellenme Tarihi: 26-07-2018

Görüntüleme: 682

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Türkiye'deki Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, İskeçe Türk Birliği'ni (İTB) ziyaret etti. Destici ve beraberindeki heyet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yönetimi ve diğer soydaşlar tarafından karşılandı.

Dr. Sadık Ahmet'in 23. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma törenine katılmak üzere Batı Trakya'ya gelen BBP Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, İskeçe Türk Birliği'ni de ziyaret ederek, İskeçeli soydaşlarla bir araya geldi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ziyaret sırasında yaptığı konuşmanın başında Atina'daki yangın felaketine değinerek, hayatını kaybedenler için taziye dileklerinde bulundu. Ahmetoğlu, Mustafa Destici'ye ziyaretinden dolayı teşekkür etti ve İTB'nin hukuk mücadelesiyle ilgili olarak bilgi verdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, İskeçe Türk Birliği'yle ilgili kararının on yıldır uygulanmadığını hatırlatan Ahmetoğlu, 2017 yılında kabul edilen yeni yasaya dayanarak yapılan derneğin resmiyetinin iade edilmesi ve AİHM kararının uygulanması talebinin bir kez daha reddedildiğini vurguladı.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu şu ifadeleri kullandı: "Demokrasi, insan hakları, azınlık hakları, AİHM kararları ve uluslararası hukuk İskeçe Türk Birliği'nin haklılığını teyit ediyor ancak bu gerçek hala inkar ediliyor. Biz haklı olduğumuzu biliyoruz ve bir gün adaletin tecelli edeceğine de inanıyoruz."

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de, Yunanistan'a başsağlığı dileğinde bulunarak başladığı konuşmasında, "Komşumuzun bu acı gününde bu hüznü ve acıyı bizler de paylaşıyoruz" dedi.

Mustafa Destici son yıllarda Dr. Sadık Ahmet için düzenlenen anma törenlerine katıldıklarını hatırlatarak, bu vesileyle İskeçe'yi ve İskeçe Türk Birliği'ni de ziyaret etmeyi ihmal etmediklerini söyledi. İskeçe Türk Birliği'nin verdiği mücadeleyi ilgiyle takip ettiklerini ifade eden Destici, tabelası olmasa da İskeçe Türk Birliği ruhunun dimdik ayakta olduğunu belirtti ve bu mücadelenin bir gün mutlaka kazanılacağına olan inancını dile getirdi. BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, bu ziyaretlerini Doğu Türkistan ve Kerkük Türkmenlerinin temsilcileriyle birlikte gerçekleştirdiklerini kaydederek, İskeçeli soydaşlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu da hazır bulunarak kısa bir konuşma yaptı.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.