Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İzmir Folklor ve Turizm Derneği'nden İskeçe Türk Birliği ziyareti
Güncellenme Tarihi: 28-08-2018

Görüntüleme: 858

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi
Türkiye'den İzmir Folklor ve Turizm Derneği, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. Taşöz adasında yapılacak bir etkinliğe katılmak üzere Yunanistan'a gelen İzmir Folkor ve Turizm Derneği yönetici ve üyelerinden oluşan bir heyet, 24 Ağustos 2018 Cuma günü İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti.

İzmir'den gelen heyet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Batı Trakya Türklerinin ilk sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği'nin de en önemli ve en eski faaliyet alanlarından biri folklor ve halk oyunlarıdır. Çok sayıda gencimiz halk oyunları ekiplerimizde yer alıyor. Bizler de bu ekiplerde yer aldık. Bu kültürü ayakta tutmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz." dedi. İskeçe Türk Birliği'nin faaliyetlerinin yanısıra 35 yıllık hukuk mücadelesi hakkında da bilgi veren Ahmetoğlu, bu mücadelenin haklılığını vurgulayarak adaletin eninde sonunda tecelli edeceğine inandıklarını söyledi.

İzmir Folklor ve Turizm Derneği Başkanı Didem Özdemir de, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etmekten memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Birlik yöneticilerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. İzmir'in ilk folklor derneği olduklarını söyleyen dernek başkanı Didem Özdemir, 1969 yılında kurulan derneğin önümüzdeki yıl 50. Yılını kutlayacağını söyledi. Özdemir, özellikle zeybek ve Ege yöresi oyunları alanında önemli çalışmaları olan bir kuruluş olduklarını ifade etti.

Derneğin yöneticilerinden biri olan ve 30 yılı aşkın süredir İzmir'de yaşayan İskeçeli Hüseyin Hacıhalil de memleketi İskeçe'de olmaktan ve İskeçe Türk Birliği gibi bir dernekte olmaktan gurur duyduğunu belirterek, "Bizim de çocukluğumuzun bir kısmı bu kurumda geçti. Çocuklarımızın, gençlerimizin bu mekanda halk oyunları çalışmalarına katılmalarından gerçekten memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

Ziyaret sonrasında İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İzmir Folklor ve Turizm Derneği Başkanı Didem Özdemir ve derneğin yöneticilerinden İskeçeli Hüseyin Hacıhalil'e İskeçe Pazarteri Camii'nin tablosunu hediye ederken, konuk derneğin başkanı Özdemir de, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu'na tarihi İzmir Konak Meydanı'ndaki saat kulesinin maketini ve derneğin flamasını hediye etti.