Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İTB'NİN 35 YILLIK HUKUK MÜCADELESİ İZMİT'TEKİ KONFERANSTA ANLATILDI
Güncellenme Tarihi: 23-10-2018

Görüntüleme: 449

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, derneğin sürdürdüğü 35 yıllık hukuk mücadelesini İzmit'te düzenlenen konferansta anlattı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) , Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmit Şubesi'nin 50. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri'ne katıldı. Etkinlikler çerçevesinde düzenlenen konferansta İskeçe Türk Birliği'nin 35 yıllık hukuk mücadelesi anlatıldı.

BTTDD İzmit Şubesi tarafından düzenlenen 50. Kuruluş Etkinlikleri çerçevesinde 30 kişiden oluşan İskeçe Türk Birliği Başkanı ekibi 19 - 21 Ekim 2018 tarihlerinde İzmit'i ziyaret etti. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu burada düzenlenen konferansa konuşmacı olarak yer alırken, İTB Halk Oyunları Ekibi de iki gün boyunca gösteriler sundu. Ozan Ahmetoğlu başkanlığında gerçekleştirilen İzmit ziyaretine, Asbaşkan İsmet Tüccat ve yönetim kurulu üyesi Ali Salihoğlu'nun yanısıra, Kırköy Kültür Derneği Ova Kadınlar Kolu Başkanı Fatma Saliemin ve bazı yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

"İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NİN HUKUK MÜCADELESİ KONFERANSTA ANLATILDI
İzmit'teki 50. Yıl etkinlikleri kapsamında BTTDD İzmit Şubesi tarafından "İskeçe Türk Birliği'nin Hukuksal Durumu ve Azınlık Eğitimindeki Sorunlar" konulu konferans 19 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan konferansta İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet birer konuşma yaptı. Konferans öncesinde ise Gökhan Mustafa yönetimindeki İskeçe Türk Birliği Ova Halk Oyunları sunduğu gösteriyle büyük beğeni topladı.

Etkinlik Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur'un konuşmasıyla başladı. Etkinlikte İzmit Başiskeçe Kaymakamı Atilla Kantay da bir konuşma yaptı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu konferansta yaptığı konuşmada İskeçe Türk Birliği'nin 35 yıllık hukuk mücadelesini anlattı ve gelinen noktayı aktardı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İskeçe Türk Birliği'yle ilgili kararının on yıldan bu yana Yunanistan tarafından uygulanmadığını hatırlatan Ozan Ahmetoğlu, bu durumun uluslararası hukuku görmezden gelme anlamına geldiğini vurguladı. Batı Trakya Türklerinin maruz kaldığı haksızlıkların son bulması gerektiğini belirten Ahmetoğlu, "Batı Trakya Türklerinin milli kimliğinin inkarının bir sonucu olarak 35 yıllık bir haksızlık ve insan hakları ihlali sözkonusu. AİHM kararlarına rağmen bu haksızlıktan ve bu baskıdan vazgeçilmiyor. Ülkemiz Yunanistan AİHM kararlarını uygulamak ve hayata geçirmek durumundadır. Batı Trakya Türkleri, Türk - Yunan dostluğunu isteyen dünya genelinde örnek bir azınlıktır. Vatandaşı olduğu ülkesine her anlamda saygı gösteren azınlık insanı olarak, kendi kimliğimizle, kültürümüzle bizlere tanınan haklara sahip olarak yaşamak istiyoruz. Bu bizim hakkımız." diye konuştu.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) Başkanı Aydın Ahmet ise Batı Trakya Türk azınlık eğitimindeki sorunları anlattı ve güncel problemleri dile getirdi. Aydın Ahmet, Yunanistan devletinin azınlıkla sorunları konuşmaktan ve diyalogdan kaçındığını söyledi.

Konferans sonrasında İzmit Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay ile BTTDD İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu'na plaket hediye etti. Ahmetoğlu da kaymakam Atilla Kantay'a İskeçe Pazaryeri Camii ve Saat Kulesi'nin yer aldığı tablo hediye etti.

İskeçe Türk Birliği'nin hukuk mücadelesi ve Batı Trakya Türklerinin sorunlarının ele alındığı konferansa İzmit Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, AK Parti Kocaeli İl Yönetim Kurulu Üyesi Halil Güngör Dokuzlar, CHP İl Başkan Yardımcısı Selim Yıldız, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Aliye Hale Meriç, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Akman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, Gölcük İlçe Tarım Müdürü Nebahat Hocaoğlu, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Selçuk Koç, Yalakdere Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Kırbaş, Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Bayar, Yeniköy Merkez Mahalle Muhtarı Mümin Cengiz, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Hüseyin Kılıç, BTTDD İzmit Şubesi Eski Başkanları Cihat Uçar, Sabri Mutlu, Engin Nazır, Eski Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, dernek üyeleri ve İzmit'teki Batı Trakyalı soydaşlar katıldı.