Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
YTB Başkanı Abdullah Eren, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti
Güncellenme Tarihi: 18-12-2018

Görüntüleme: 553

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Türkiye Cumhuriyeti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. Abdullah Eren, Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin 90. Yıl Etkinliğine katılmak üzere geldiği Batı Trakya'da Türk azınlık kuruluşlarını da ziyaret etti. YTB Başkanı Abdullah Eren ve beraberindeki heyet 17 Aralık 2018 Pazartesi günü İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. Eren ve beraberindekiler, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri ile soydaşlar tarafından karşılandı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren'e ziyaretinden dolayı teşekkür etti. İTB başkanı Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği'nin bir yandan Batı Trakya Türklerinin kimliğini ve kültürünü ayakta tutmak amacıyla faaliyetler düzenlediğini ve bu amaçla bir gayret içinde olduğunu, diğer yandan ise 35 yıllık bir hukuk ve insan hakları mücadelesini sürdürdüğünü söyledi. On yıldan bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İTB kararının uygulanmadığını hatırlatan Ahmetoğlu, "Biz bu mücadelemizi sürdürüyoruz. 35 yıllık bir mücadele. Ne yazık ki Yunanistan'da Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığıyla ilgili AİHM kararlarını tanıyacak ve uygulayacak bir siyasi irade yok. Bizler azınlık olarak adaletin eninde sonunda tecelli edeceğine ve resmiyetimizin iade edileceğine, AİHM kararlarının uygulanacağına inanıyoruz ve bu doğrultuda da mücadelemizi sürdürüyoruz." dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akaraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren de konuşmasına kendisini karşılayan soydaşlara teşekkür ederek başladı. İskeçe Türk Birliği gibi tarihi bir kuruluşu ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu belirten Eren, "Ben sizlerden biriyim. Sizlerin hemşerisiyim, Batı Trakyalıyım. Burasıyla duygusal bir bağımız var. Çocukluğumuzdan beri var olan bir şey." diye konuştu.

Başkanlığını yaptığı T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı hakkında bilgi veren Abdullah Eren, "Mahkeme kararları farklı olabilir, haksız da olabilir. Ancak bu kararlar bazı gerçekleri değiştiremez. İskeçe Türk Birliği'nin mahkeme kararı da böyle. Bizler, sizin bu mücadelenizde yanınızdayız ve her zaman destek vermeye hazırız." dedi. İskeçe Türk Birliği'ni çalışmalarından dolayı tebrik eden Eren, bundan sonraki çalışmalarında da İTB'ye başarılar diledi.

Yapılan konuşmalardan sonra İskeçe Türk Birliği'nin 90. Yıl marşı İTB Müzik Kursu öğretmeni Süleyman Kara ve bir öğrencisi tarafından seslendirildi.

T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren son olarak İskeçe Türk Birliği Anı Defteri'ni imzaladı.