Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
29 OCAKLARI UNUTMAYACAĞIZ
Güncellenme Tarihi: 29-01-2019

Görüntüleme: 391

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Batı Trakya Türk Azınlığı'nın insanca yaşama hakkını dünyaya haykırdığı 29 Ocak 1988'in üzerinden 31 yıl geçti.

29 Ocak 1988 tarihi, Batı Trakya Türklerinin haksızlıklara, ayrımcılığa, baskılara ve milli kimliğini inkâr eden, varlığını bir tehlike olarak gören zihniyete verilen cevabın tarihidir. "Milli Direniş Günü" olarak anılan bu günde, tüm Batı Trakya Türk Azınlığı mensupları 1988 yılında mahkeme kararıyla kapatılan Türk derneklerinin kapatılma kararını protesto etmek üzere, tüm baskı ve engellemelere rağmen bir araya gelerek, "Müslüman olduğu kadar Türk, Türk olduğu kadar da Müslümanız" diye haykırdığı gün olarak tarihe geçmiştir.

Üzülerek belirtmek gerekir ki, aradan 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın ihlal edilen ve halen edilmekte olan Azınlık Hakları alanında beklenen adımlar atılmamış olmasını büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı karşılıyoruz. Milli kimliğimizin inkârı, vakıf mallarımızın devletin atadığı kişiler tarafından yönetilmesi, seçilmiş müftülerimizin tanınmaması, azınlık eğitimindeki sorunlar devam etmektedir.

Ayrıca, Batı Trakya Türklerine karşı saldırı ve şiddet olaylarının yaşandığı 29 Ocak 1990 tarihinin üzerinden de 29 yıl geçmiştir. Bugüne kadar 29 Ocak 1990 Pogromuyla ilgili olarak devlet temsilcilerinin en ufak bir özür beyanında dahi bulunmaması son derece üzücüdür. Devletin, azınlığımıza karşı bu vurdumduymazlığını manidar bulduğumuzu vurgulamak isteriz.

Azınlığımızın sürdürdüğü demokratik mücadelenin en önemli mihenk taşlarından biri de İskeçe Türk Birliği davasıdır. Bilindiği üzere isminde Türk ibaresi bulunduğu gerekçesiyle kapatılan derneğimizin haklılığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı ile onaylanmış olmasına rağmen, bu karar çeşitli bahanelerle 10 yıldır uygulanmamaktadır..

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bu dönemde, birbirimizle uğraşmak yerine yapmamız gereken; yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, bizleri biz yapan, manevi değerlerimize, dinimize, dilimize, örf ve adetlerimize, kültürümüze ve milli kimliğimize sahip çıkarak birlik beraberlik ruhu içerisinde mücadelemizi sürdürmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, davamız uğrunda mücadele verip, vefat eden büyüklerimizi rahmetle yad ediyor, 29 Ocak Milli Direniş ve Dayanışma Gününü ve bu mücadeleyi veren tüm soydaşlarımızı saygıyla anıyoruz.İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU