Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
"Batı Trakya Türk Kadınları'nın El Emekleri" sergisi İstanbul'da gerçekleşti
Güncellenme Tarihi: 04-02-2019

Görüntüleme: 572

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği çatısı altındaki Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları, Resim, Seramik ve Ebru sanatı kurslarında üretilen eserlerden oluşan "Batı Trakya Türk Kadınlarının El Emekleri" sergisi İstanbul'da gerçekleştirildi.

Batı Trakya Türklerine ait el emeği göz nuru eserlerin sergilendiği etkinlik, Uluslararası Köprü Derneği ve İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlendi.

El sanatlarının birbirinden değerli örneklerini yer aldığı sergi İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından biri olan Hünkar Kasrı'nda gerçekleştirildi.

31 Ocak Perşembe günü yapılan serginin açılış törenine İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın eşi Hatice Nur Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Eşi Müberra Çalışkan, Uluslararası Köprü Derneği Başkanı Mehmet Baykurt, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, Uluslararası Köprü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve merhum Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet, İTO meclis üyeleri, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur ve Kadınlar Kolu üyeleri, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Kadınlar Kolu yöneticileri, Ankara'daki Batı Trakya Türk Birliği Derneği'ni temsilen Sedat Aşkın Uğur ve çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

Etkinlikte; İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, Uluslararası Köprü Derneği Başkanı Mehmet Baykurt, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın eşi Hatice Nur Yerlikaya ve Işık Sadık Ahmet birer selamlama konuşması yaptı.

Konuklar yapılan konuşmalardan sonra sergiyi gezerek, İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği kursları öğretmenlerinden eserler hakkında bilgi aldı. Kurs öğretmenleri 3 günlük etkinlik sırasında İstanbul'daki tarihi ve turistik yerleri de ziyaret etme imkanı da buldu. Kurs öğretmenlerinin İstanbul'daki programına Işık Sadık Ahmet de eşlik etti.

İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği çatısı altındaki Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları, Resim, Seramik ve Ebru sanatı kurslarında üretilen eserlerden oluşan "Batı Trakya Türk Kadınlarının El Emekleri" sergisini, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç de ziyaret etti. Avdagiç, sergiyle ilgili olarak kurs öğretmenlerinden bildi aldı.

El emeği tekstil ürünlerinin yer aldığı sergi 31 Ocak Perşembe günü açıldı ve 2 Şubat Cumartesi gününe kadar ziyarete açık kaldı.