Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
"Göç'ün Acısında Birleşen Gönüller" konulu fotoğraf sergisi İskeçe Türk Birliği'nde gerçekleştirildi
Güncellenme Tarihi: 25-02-2019

Görüntüleme: 349

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Merkezi Ankara'da bulunan Trakyalılar Vakfı ve İskeçe Türk Birliği işbirliğinde "Göçün Acısında Birleşen Gönüller" konulu fotoğraf sergisinin açılışı 23 Şubat Cumartesi günü İskeçe Türk Birliği'nde gerçekleşti.

Sergide, özellikle Balkan coğrafyasından yaşayan Türk göçlerinin ele alındığı fotoğraflar sergilendi.

Etkinliğin sunuculuğunu Trakyalılar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Onur Gür Cansız yaptı.

OZAN AHMETOĞLU
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Trakyalılar Vakfı'na anlamlı sergi için teşekkür etti. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu şöyle konuştu:
"Türk tarihi aynı zamanda göçler tarihidir. Bazen yeni vatanlar edinmek için göç, bazen de Anavatan'a kaçabilmek ve hayatta kalabilmek için göç ve bazen de ekonomik nedenlerle göç. Türklerin tarihinde göç ayrılmaz bir şekilde yer almıştır. Sergide konu edilen ise daha çok Balkanlar'dan yapılan Türk göçleri.
1700'lü yılların sonlarına doğru Karlofça Anlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu'nun toprak kaybıyla başlayan Balkanlar'dan Türk göçleri, 1. Balkan, 2. Balkan, 1. Dünya Savaşları esnasında devam ettiği gibi başka dönemlerde de devam etti ve hala devam ediyor.

1923 yılında Lozan Barış Antlaşması döneminde nüfusumuz 120.000 idi bugün de aynı. Bizim Batı Trakya Türklerinin, Azınlık olarak kaldıktan sonraki göçü de göçe zorlama, asimilasyon politikası, ekonomik ayrımcılık uygulamaları sebebiyle %90 oranında Anavatan Türkiye'ye yapılan göçtür.

Göçün son dönemde farklı bir şekline de şahit oluyoruz. Ortadoğudaki olaylar var, Suriye içsavaşı var. Anavatan T.C. bu acıları dindirmek için çabalar sarf ediyor. üç milyonun üzerinde Suriyeli'yi ağırlıyor. Bir anlamda Anavatan Türkiye'nin kaderi de bir anlamda bu."

GÖKHAN ÖZGÖÇ
Trakyalılar Vakfı Başkanı Gökhan Özgöç de etkinlikte yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"Yıllarca bunları vurguladık. 4-5 ay önce Gümülcine'de de benzer bir sergi düzenledik. Biz, sergimizi düzenlerken ‘Göçün acısında birleşen gönüller' dedik. Ama buraya geldikten sonra göç edenlerin acısını gördük, ama göç edemeyenlerin de acılarını paylaşmamız gerektiğini anladık. Onlarla birlikte olmamız, onların dertlerini dinlememiz , elimizden ne geliyorsa yapmamız gerektiğini düşündük. Fotoğraflar, müzikler belki bir sembolü ifade ediyor, ama burada gönlümüzün ne kadar birlikte olduğunu hissettik. Anavatan'dan sizlere selam getirdik."

AHMET METE
Batı Trakya'nın göçe yabancı bir bölge olmadığını, bölge köylerinin Bulgar işgali sırasında, iç savaş sırasında şehre göç ettiklerini söyleyen İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ise konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizler, Trakyalılarla zaman içinde bağlarımız kopmuş olabilir. Son zamanlarda sizin vakfınız gibi kuruluşlar sayesinde daha da yakınlaşıyoruz. Arabistan'da Müslüman olmak kolaydır. Türkiye'de Türk olmak kolaydır ki Trakya'da da Türk olmak kolaydır. Öbür tarafta (Batı Trakya) Türk olmak nedir gelin görün. Köyleri terk edip İskeçe'ye veya başka yerlere yerleşenlerin fotoğraflarını, belgelerini bulup bu konularda çalışmalar yapmalıyız. Köylerimizde hatimler yapılmaktadır. Köy derneklerimizle beraber bu tür etkinlikleri köylerimize de taşıyabiliriz ve böylece daha fazla kesimlere hitap etmiş oluruz."

MURAT ÖMEROĞLU
Etkinlikte son olarak konuşan T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da şunları kaydetti:

"Etkinliğin düzenlemekte emeği geçenleri tebrik etmek isterim. Elinizdeki bilgileri, belgeleri toparlayıp, akademisyenlerin kullanımına sunmak, sizleri daha da güçlü kılacaktır. Yeni nesillere bilgi aktarabilmek için elimizde belge olması gerekmektedir. Bu tür bir çalışmaya girmek çok faydalı olur.

Göç temalı bir sergi. Türkiye Osmanlı'dan bu yana belki de Selçuklulardan bu yana başka dinlerden ve ülkelerden sığınanların limanı olmuştur. 1400'lü yıllarda Museviler geliyor. 1930'da Hitler'den kaçan Museviler geliyor. 1800 yıllarından sonra topraklar Osmanlı'nın elinden çıktıktan sonra Türkiye yine hepsine kucak açıyor.
Bugün de Bursa, İstanbul ve başka şehirlerde Balkanlar'dan göç etmiş insanlar var. 1980'lerin sonunda Bulgaristan'dan, Kosova'dan, Bosna'dan ciddi sayıda insan Türkiye'ye sığınıyor. Türkiye her zaman bunlara kapılarını açmıştır."

Yapılan konuşmalardan sonra serginin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra ise konuklar sergiyi gezdi.
23 Şubat Cumartesi günü gerçekleşen sergi açılışına Trakyalılar Vakfı Başkanı Gökhan Özgöç, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve eşleri, İskeçe S. Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Gümülcine Belediyesi meclis üyesi ve milletvekili adayı Sibel Mustafaoğlu, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ramadan Duban, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Asbaşkanı Hasan Boşnak, İskeçe ili Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Aysel Sağır, İskeçe milletvekili adayı Şaban Bandak ve kalabalık bir soydaş topluluğu katıldı.