Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Edirne Valisi Ekrem Canalp İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti
Güncellenme Tarihi: 06-03-2019

Görüntüleme: 205

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Edirne Valisi Ekrem Canalp, İskeçe Türk Birliği'ni (İTB) ziyaret etti. 28 Şubat 2019 Perşembe günü Batı Trakya'yı ziyaret eden Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Ayten Canalp, İskeçe Türk Birliği'ne de ziyarette bulundu. Vali Canalp'e ziyaretinde Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu İbrahim Sakli eşlik etti. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve beraberindekiler, İskeçe Türk Birliği kapısında İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri ile İTB Halk Oyunları Ekibi'nde yer alan çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

Vali Canalp, İTB'ye gelişinde kendisini bekleyen çok sayıda soydaşla tanışma ve sohbet etme fırsatı buldu.

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu ziyarette yaptığı konuşmada vali Ekrem Canalp'a teşekkür ederek, kendisini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği'nin Batı Trakya Türklerinin ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, derneğin tarihi, amaçları ve faaliyetlerini anlattı. İsmindeki "Türk" kelimesinden dolayı 1983'te başlayan İskeçe Türk Birliği dava süreci ve 36 yıldır sürdürülen hukuk mücadelesi hakkında bilgi veren Ahmetoğlu, "İskeçe Türk Birliği 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararıyla haklı bulunmuştur. Ancak 10 yılı aşkın bir süredir uygulanmayan bir AİHM kararı var. İnanıyoruz ki bir gün bu karar mutlaka uygulanacak ve adalet tecelli edecektir." diye konuştu.

Batı Trakyalı çok sayıda öğrencinin Edirne'de öğrenim gördüğünü hatırlatan İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu Edirne'nin tüm Batı Trakyalılar tarafından sevilen bir şehir olduğunu söyledi. Ahmetoğlu, Edirne ile Evros ve diğer iller arasındaki ekonomik ve turizm işbirliğinin artmasını görmekten duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp kendisini karşılayan soydaşlar tarafından gösterilen misafirperverliğe teşekkür ederek, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gümülcine ve İskeçe ile Edirne ve doğu Trakya'nın birbirine çok benzediğini ifade eden vali Canalp, ortak kültürün önemine değindi. Vali Canalp, bundan sonra Batı Trakya'dan da soydaşları Edirne'ye beklediklerini kaydetti.

Ziyarette karşılıklı olarak hediye takdimi yapıldı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Edirne Valisi Ekrem Canalp'e İskeçe - Şahin karayolu üzerindeki tarihi Hamidiye köprüsünün bir tablosunu hediye etti. Vali Canalp ise İTB Başkanı Ahmetoğlu'na etrafı kapartmalı bir Selimiye tablosu hediye etti. İTB Kadınlar Kolu Başkanı Sevil Şerifoğlu ise vali Ekrem Canalp'in eşi Ayten Canalp'e İTB kurslarında hazırlanan geleneksel oyalı yazma hediye etti.

Edirne Vali Canalp ve beraberindekiler ziyaret sonunda kendisini karşılayan İskeçeli soydaşlar ve İTB yöneticileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.