Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İTB Başkanı Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'nun Ankara ziyaretine katıldı
Güncellenme Tarihi: 14-03-2019

Görüntüleme: 316

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri Ankara'da bazı ziyaret ve temaslarda bulundu.

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu da Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'nun Ankara ziyaretine katıldı.

Yapılan görüşmelerde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın sorunları anlatıldı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu da, İskeçe Türk Birliği'nin 36 yıllık hukuk mücadelesinde gelinen noktayı ve İTB'nin çalışmalarını aktardı.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP'U ZİYARET

Danışma Kurulu üyeleri 11 Mart Pazartesi günü ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edildi. Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile ziyarete katılan diğer azınlık temsilcileri, TBMM başkanlık görevine yeni seçilen AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'u tebrik ederek, yeni görevinde başarılar dilediler.

TBMM Başkanı Şentop, Batı Trakya Türk Azınlığı heyeti onuruna TBMM Tören Salonu'nda öğle yemeği verdi. Şentop, görüşmede Batı Trakya Türk Azınlığı'nın güncel sorunları hakkında bilgi aldı. Görüşme sonunda Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Şerif, TBMM Başkanı Şentop'a heyet adına bir tablo hediye etti.

Danışma Kurulu heyeti daha sonra TBMM'yi gezerek, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında meclisin bombalanan yerlerini gördü ve yetkililerden bilgi aldı.

YTB BAŞKANI ABDULLAH EREN'İ ZİYARET

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu heyeti, ikinci ziyareti T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkanlığı'na gerçekleştirdi.

Heyet burada aslen Batı Trakyalı olan YTB Başkanı Abdullah Eren tarafından kabul edildi. Görüşmede YTB'nin faaliyetlerini ve çalışmalarını anlatan Eren, Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcilerinden azınlık sorunları ve özellikle eğitim sorunları hakkında bilgi aldı.

YTB Başkanı Abdullah Eren, ziyaretle ilgili olarak kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Batı Trakya'dan misafirlerimiz vardı bugün... Ziyaretleriyle mutlu eden hemşehrilerime, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Heyeti'ne kıymetli ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Soydaşlarımız faaliyet sahamızda her zaman önceliklerimiz arasında."

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'I ZİYARET

Batı Trakya heyeti, daha sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ı ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Şerif'e, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'ye ve heyete ziyaretleri için teşekkür etti.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Batı Trakya'daki Müslümanların her zaman yanlarında olduklarını ifade eden Başkan Erbaş, "Batı Trakya'da Müslümanlar deyince yüreğimiz başka atıyor. Oradaki Müslümanlar yüreğimizin bir parçası" dedi.


Kabulden dolayı Başkan Erbaş'a teşekkür eden Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Başkan Erbaş'a bölgelerindeki dini hayat ve din hizmeti ile ilgili bilgi verdi.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ZİYARET

Son olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret eden Batı Trakya heyeti, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'la görüştü. Heyet üyeleri Batı Trakya Türk Azınlığı'nın sorunlarını ve son dönemde yaşanan gelişmeleri Kıran'a aktardı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, sosyal medya hesabından görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, "Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Danışma Kurulu üyelerini Bakanlığımızda kabul ederek Batı Trakyalı soydaşlarımızın sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunduk." ifadelerine yer verdi.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri, Ankara'da eğitim gören Batı Trakyalı üniversite öğrencileriyle de biraraya geldi. Danışma Kurulu heyeti, 12 Mart Salı günü Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren'in verdiği öğle yemeğinden sonra Yunanistan'a hareket etti.