Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti
Güncellenme Tarihi: 07-06-2019

Görüntüleme: 834

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. Büyükelçi Özügergin, Batı Trakya'ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında 4 Haziran 2019 Salı günü (Bayramın birinci günü) İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi ve Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu'nun eşlik ettiği Büyükelçi Özügergin ve beraberindeki heyet İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, birlik yöneticileri ve geleneksel giysili kızlar tarafından dernek girişinde çiçeklerle karşılandı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, yaptığı konuşmada derneğin 92 yıllık bir kültür çınarı olarak azınlığın kültürünü ve kimliğini yaşatmaya çalıştığını belirtti. Ahmetoğlu derneğin 36 yıllık hukuk mücadelesini anlatarak, "11 yıldan bu yana da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin derneğimizle ilgili kararının uygulanmasını ve derneğimizin resmi statüsünün iade edilmesini bekliyoruz. Bu uğurda verdiğimiz mücadelenin eninde sonunda başarıya ulaşacağına ve adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz." dedi.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin de İTB ziyareti sırasında yaptığı konuşmada kendisini karşılayan soydaşlara teşekkür etti ve soydaşların bayramını tebrik etti. İskece Türk Birliği'nin adını mesleğinin ilk yıllarında duyduğunu dile getiren büyükelçi Özügergin, hukuk ve demokrasiden ayrılmadan verilen bu mücadelenin adeta efsaneye dönüştüğünü söyledi. Büyükelçi Özügergin "Siz hukuk mücadelesinin yanında çok önemli bir onur mücadelesi veriyorsunuz. Bunu da hukuktan ayrılmadan yapıyorsunuz. Adaletin eninde sonunda tecelli edeceğine inanıyoruz." dedi.

Ziyaret sırasında İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin'e İskeçe'nin Memkova köyündeki tarihi Osmanlı köprüsü ile köy camiinin tablosunu hediye ederken, İTB Kadınlar Kolu adına da Sevcan Hacıali dernek logolu bir tepsi hediye etti.

Ziyaretin sonunda soydaşlar Büyukelçi Özügergin'le hatıra fotoğrafı çektirdi. Büyükelçi Özügergin'in İTB ziyaretinde, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, yeni seçilen Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı da hazır bulundu.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Özügergin daha sonra Atina'ya dönmek üzere İskeçe'den ayrıldı.