Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
"NAĞMELER EŞLİĞİNDE; RENKLERİMİZ - MOTİFLERİMİZ - LEZZETLERİMİZ" ETKİNLİĞİ İSKEÇELİLERİ BULUŞTURDU
Güncellenme Tarihi: 22-10-2019

Görüntüleme: 1141

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçeliler, İskeçe Türk Birliği'nin düzenlediği "Nağmeler Eşliğinde; Renklerimiz - Motiflerimiz - Lezzetlerimiz" etkinliğinde bir araya geldi. İskeçe Türk Birliği'nin 19 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirdiği etkinlik çok yoğun katılımla yapıldı.

19 Ekim 2019 Cumartesi akşamı gerçekleştirilen etkinlik, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği'nin (BTAYTD) İskeçe'deki yeni şubesinde yapıldı.

Etkinlikte İTB'ye bağlı olarak faaliyet gösteren Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları kurslarında üretilen el emeği göz nuru eserler ve Resim Kursu öğrencilerinin çalışmalarının bir bölümü sergilendi.

Katılımcılara ayrıca kurs öğrencileri tarafından hazırlanan İskeçe'ye ait yöresel yiyecekler ikram edildi. Konuklar girişte İTB Halk Oyunları Ekiplerinde yer alan geleneksel kıyafetli kızlar tarafından çiçeklerle karşılandı.

Etkinliğin sunuculuğunu İTB yönetim kurulu üyesi Sevil Şerifoğlu yaptı.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU

Etkinlik protokol konuşmaları ile başladı. İlk konuşmayı İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptı. Konuşmasına, salonu dolduran herkese teşekkür ederek başlayan Ahmetoğlu "Bizler hepimiz birlik içinde olduğumuz zaman çok güçlüyüz. Hep birlikte başarabileceğimiz çok güzel şeyler var. Bugün burada İTB çatısı altında faaliyet gösteren Biçki Dikiş Nakış kursları ile Resim kursumuzun eserleri sergileniyor. Bu kurslar çocuklarımızın ve kadınlarımızın sosyalleşmeleri için önemli bir misyonu otuz yıldır yerine getiriyor. Bu kurslarımızı daha da geliştirerek halkımıza hizmet götürme konusunda çok daha faydalı işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bu akşam kurslarımızın sergisi dışında yine İskeçe Türk Birliği'nin yenilenmiş Türk Halk Müziği Korosu'nun ilk konserini de dinleme fırsatı bulacağız.

İTB olarak bir yandan kültürümüzü ayakta tutan etkinlikleri hayata geçirirken, bir yandan da İskeçe Türk Birliği'nin 36 yıllık hukuk mücadelesini sürdürüyoruz. Ben buradan tüm kurumlarımıza İskeçe Türk Birliği çatısı altında birleştikleri için ve bu güzel birlik ve beraberlik fotoğrafını verdikleri için teşekkür ediyorum. Özel bir teşekkürü de İTB'nin ve İskeçe'nin her türlü kültürel faaliyetine katılarak bizim yanımızda olan Anavatanımız Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu sayın Murat Ömeroğlu'na etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

BTAYTD BAŞKANI HÜSEYİN BALTACI

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu'nun ardından sözü Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Başkanı Hüseyin Baltacı aldı. Baltacı konuşmasında: "Bizler kültürü, müziği hatta dernekçiliği bile İTB çatısı altında tanıdık ve öğrendik. İTB bizim 90 yıllık bir çınarımız. Bugün burada karşılaştığımız tablo bizleri çok mutlu ediyor. Birliğimiz ve beraberliğimiz bizlere güç katıyor ve ileride daha da büyük işler başaracağımız konusunda bizlere umut veriyor." dedi.

MUSTAFÇOVA BELEDİYE BAŞKANI RIDVAN DELİHÜSEYİN

İskeçe'nin tek Türk belediye başkanı olan Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin "Bugün burada kadınlarımızın el emeklerinin karşılığı olan ürünleri görüyoruz. Ben tüm kadınlarımızı gönülden tebrik ediyorum. Bundan sonra da çok daha büyük sergilerde ve etkinliklerde tekrar görüşmeyi ümit ediyorum. Kadınlarımıza bundan sonraki çalışmalarında başarılar ve kolaylık diliyorum." ifadelerini kullandı.

İSKEÇE MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ZEYBEK

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek ise yaptığı konuşmada Dikiş-Nakış ve El Sanatlarının ve sözkonusu kursların kültürümüz açısında çok önemli olduğunu vruguladı. Milletvekili Zeybek şöyle konuştu: "Bir toplumu toplum yapan ögeler vardır. Bunlar din, dil ve kültürdür. Kültürüne sahip çıkmayan bir toplum yok olmaya mahkumdur. Ben buradan İTB başkanına, yönetimine ve kursiyerlerimize kültürümüze sahip çıktıkları için, geçmişi geleceğe taşıdıkları için teşekkür ediyorum. Bir toplum geçmişini bilmeli ki, geleceğine daha güçlü bakabilsin. O yüzden burada kadınlarımız önemli bir rolü üstleniyorlar. Kendilerine teşekkür ediyor ve güzel çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum." dedi.

İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE

Daha sonra söz alan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ise etkinliğin organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Bugün burada İskeçe'mizin Ova bölgesi olsun Balkan bölgesindeki köylerden olsun bir çok el emeği ürünü görme fırsatı buluyoruz. Her bölgenin kendine has ürünleri bizlere kültürümüz zenginliğini gösteriyor. Ben tüm kadınlarımızı tebrik ediyorum. Her sene olduğu gibi yine çok güzel eserler var. Allah azminizi ve gücünüzü arttırsın. Rabbim birlik beraberlik içerisinde yapacağımız güzel şeylerde buluşmayı tekrar nasip eylesin." ifadeleri kullandı.

TÜRKİYE'NİN GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSU MURAT ÖMEROĞLU

Protokol konuşmalarında son olarak sözü alan Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu "Bu güzel sergide emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum. Özellikle de kursiyerlerimizi ve hocalarını ortaya çıkardıkları bu güzel eserlerden dolayı tebrik ediyorum ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.

Protokol konuşmalarının ardından kursiyerlere başarı belgeleri ve sertifikaları verildi. Ayrıca kurs öğretmenleri tarafından protokol üyelerine hediyeler verildi.

Daha sonra ise İskeçe Türk Birliği'nin Halk Müziği Korosu bir konser verdi. Koronun performansı katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi. Son olarak etkinliğe katılanlar İTB Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları Kursları ile Resim kursunun sergisini gezdi ve kurs öğretmenlerinden eserler hakkında bilgi aldı.

Etkinliğe ayrıca İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, Rodop KİNAL Milletvekilini temsilen danışmanı Sibel Osmanoğlu, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcıları Ramadan Duban, Mustafa Şargo ve Bahri Belço, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Asbaşkanı Hasan Boşnak, yerel yöneticiler, İTB eski başkanları ve çok sayıda soydaş katıldı.