Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İZMİT'TEN GELEN 45 KİŞİLİK HEYET İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ
Güncellenme Tarihi: 01-11-2019

Görüntüleme: 1195

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmit Şubesinin organizasyonuyla aralarında Türkiye'deki siyasi partilerin Kocaeli İl Başkanlarının da bulunduğu 45 kişilik heyet İskeçe Türk Birliği'ni (İTB) ziyaret etti. Ziyaret 30 Ekim 2019 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

BTTDD İzmit Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk, dernek yöneticileri ve Kocaeli'ndeki siyasi parti il başkanlarından oluşan heyet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, birlik yöneticileri ve İskeçeli soydaşlar tarafından karşılandı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ziyaret sırasında yaptığı konuşmada Türkiye'de yaşayan Batı Trakyalıların kurduğu derneğin yöneticileriyle birlikte farklı siyasi partilerin il başkanlarını ilk kez misafir ettiklerini belirterek "Bu anlamlı ve önemli ziyaret için teşekkür ederiz. Ayrıca buna vesile olan İzmit derneğini de tebrik etmek isteriz" ifadelerine yer verdi.

İTB Başkanı Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği'nin Batı Trakya Türklerinin kurduğu ilk ve en eski sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatarak, derneğin bugüne kadar geçtiği süreçler hakkında bilgi verdi. İskeçe Türk Birliği'nin, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın kültürünü ve kimliğini yaşatmaya çalışan bir dernek olduğunu vurgulayan Ahmetoğlu, "Çatısı altında bulunduğumuz bu dernek ömrünün üçte birini bir hukuk ve demokrasi mücadelesiyle geçirdi ve geçiriyor. 22 yıllık iç hukuk mücadelesinden sonra aleyhimize açılan kapatma ve resmi statümüzün elimizden alınması davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kazanmış olmamıza rağmen, yıllarca bu kararın uygulanmasını bekliyoruz. Tam 11 yıldır AİHM'nde kazandığımız davanın uygulanması için mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin bir gün mutlaka kazanılacağına ve adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz." dedi. İTB olarak iki kulvarda koşmaya çalıştıklarını belirten Ahmetoğlu, "Bir yandan kültürümüzü ayakta tutacak faaliyetleri sürdürmeye gayret ederken, diğer yandan da 36 yıllık hukuk mücadelemizi sürdürüyor ve gerekli girişimlerde bulunmaya çalışıyoruz."

Konuk heyet adına konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk de konukseverlik için İTB yöneticilerine teşekkür ederek, bu önemli kurumda bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Heyette yer alan siyasi parti il başkanları ve yöneticilerine teşekkür eden dernek başkanı Yüksel Öztürk, bu ziyaretin kendileri ve Batı Trakya için son derece önemli olduğunu söyledi. İskeçe Türk Birliği'nin sürdürdüğü mücadeleyi ve faaliyetleri çok yakından takip ettiklerini dile getiren Öztürk, "Bazen İTB'nin hızına yetişip, faaliyetlerini takip etmekte zorlanıyoruz. Bu nedenle tüm yöneticileri ve üyeleri tebrik etmek isteriz. Bu ziyaretimizin buradaki soydaşlarımızı ve kurumları yerinde görmek ve bunu Türkiye'deki siyasi parti yöneticileriyle birlikte yapmanın önemli olduğuna inanıyorum. Tüm soydaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum." diye konuştu.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, konuk heyet adına BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksek Öztürk'e İskeçe şehir meydanındaki saat kulesi ve Pazaryeri camiinin yer aldığı eski bir tabloyu hediye etti. BTTDD İzmit Şube Başkanı Öztürk de, İzmit Saat Kulesi'nin maketini ve dernek faaliyetlerinin yer aldığı bir kitap hediye etti.

Konuklar daha sonra İTB Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları Kurslarında üretilen ürünlerin yer aldığı sergiyi gezdi.