Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu İzmit'te yapılan etkinlikte 29 Ocakları anlattı
Güncellenme Tarihi: 31-01-2023

Görüntüleme: 710

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İzmit'te düzenlenen "29 Ocak Milli Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü" etkinliğine katılarak konuşma yaptı.

29 Ocak 2023 Pazar günü, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Merkezi ve BTTDD İzmit Şubesi tarafından organize edilen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen 29 Ocak Programı, İzmit'te yaşayan Batı Trakyalı ve diğer Balkan ülkelerinden soydaşların katılımıyla yapıldı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu BTTDD'nin davetlisi olarak İzmit'teki etkinliğe katılarak "35. Yılında 29 Ocakları Anlamak" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında 29 Ocakların Batı Trakya Türkleri açısından önemini anlatan İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, 29 Ocakların sonuçları hakkında bilgi verdi. 29 Ocak'ın en büyük kitlesel hak arama eylemi olduğunu söyleyen Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın 29 Ocaklardaki mücadeleler sayesinde vatandaşlık hakları alanında önemli kazanımlar elde ettiğini ancak uluslara arası hukukun teminatı altında olan azınlık hakları alanında hak gasplarının devam ettiğin ve bu alanda bir iyileşmeden bahsedilemeyeceğini anlattı.

İskeçe Türk Birliği'nin 40 yıllık hukuk mücadelesinden de bahseden İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Yunanistan'ın 15 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını uygulamamakta ısrar ettiğini ve İTB'nin yasal statüsünü iade etmediğini vurguladı. Ahmetoğlu, "Bundan 35 yıl önce Batı Trakya Türkünün milli kimliğini inkar eden zihniyet ne yazık hala değişemedi. İnkar politikası AİHM kararlarına rağmen devam ediyor." dedi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükanıt'a, İskeçe Hamidiye Köprüsü'nün tablosunu, BTTDD Genel Başkanı Hasan Küçük'e ise, İTB kurucularından Mehmet Hilmi tablosunu hediye etti.
İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu daha sonra İzmit'teki Milli Kimlik anıtı önünde yapılan törene katıldı.