Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İskeçe Türk Birliği'nden Onur Gecesi
Güncellenme Tarihi: 17-03-2010

Görüntüleme: 1666

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi
İskeçe Türk Birliği 13 Mart Cumartesi gecesi 'Müzikli Onur Gecesi' düzenledi.

Program,Müzik Öğretmeni Süleyman KARA'nın mandolin-keman-saz ekibinin gösterisiyle başladı. İskeçe Türk Birliği çocuk korosu seslendirdiği birbirinden güzel şarkı ve türkülerle geceye renk kattı. Çocukların performansı geceye katılanlar tarafından büyük alkış aldı.

Devamında söz alan İskeçe Türk Birliği Başkanı Mehmet Hacıhalil gelen misafirleri selamlayarak 'Onur Gecesi' hakkında bilgi verdi.

Başkan,yaptığı konuşmada mandolinin, İskeçe Türk Birliği ile özdeşleşmiş bir enstrüman olup,geçmişte birçok kişi mandolin çalmayı bu çatı altında öğrendi.Ayrıca bu gecenin temel amacı maneviyatın üst seviyeye çıkartılması ve İ.T.B.'ye hizmet eden kişileri onore etmek olduğunu ifade etti.

Ardından İ.T.B Başkanı Mehmet HACIHALİL, İ.T.B avukatı Orhan HACIİBRAM'ı davet ederek,sürdürülen hukuk mücadelesine katkıları nedeniyle 'İ.T.B' yazılı özel saat hediye etti.Hacıibram yaptığı konuşmada derneğin 27 yıldır mücadelesini sürdürdüğünü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına rağmen Yunanistan mahkemelerinin İ.T.B.'nin resmiyetinin iade etmediğine dikkat çekti.

Başkan Mehmet HACIHALİL,hukuk mücadelesine yaptığı hizmetler ve hukuk süreciyle ilgili olarak hazırladığı çalışma nedeniyle Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Genel Sekreteri ve İ.T.B. eski başkanı, gazeteci Ozan AHMETOĞLU'na da ödül verdi.Ozan AHMETOĞLU konuşmasında şunları söyledi: İskeçe Türk Birliği için 27 Mart 2008 tarihi son derece önemli ve tarihi bir gündü. Sadece bu dernek için değil,tüm Batı Trakya Türkleri için önemliydi.Zira o tarihte A.İ.H.M,Derneğimizle ilgili kararını açıklamıştı. A.İ.H.M'nin kararından sonra bu dava bizim açımızdan bitmiştir. Demokratik bir ülke olan ülkemiz Yunanistan'dan bu karara uymasını ve derneğimizin resmiyeti bir an önce iade edilmesini bekliyoruz.'

'Müzikli Onur Gecesinde İ.T.B.'yi hiç bir zaman yalnız bırakmayan,bütün faaliyetlerine katılarak verdiği destekten dolayı Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu sayın Mustafa SARNIÇ'da ödüllendirildi. Başkonsolos Mustafa SARNIÇ'da etkinliği organize edenlere teşekkür ederek, İ.T.B'ye her zaman içinde bir sevinç ve heyecan ile geldiğini söyledi. Başkan HACIHALİL'i bir yıllık çalışmasından dolayı tebrik eden Başkonsolos SARNIÇ,(Bizlere bu sevinç ve onuru yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyoruz) dedi.

Geceye ayrıca Kosova'nın başkenti Priştine'deki Gerçek Kültür ,Sanat ve Spor Derneği'Başkanı Zeynel Abidin USTAİBO da katıldı. Kosova'dan Batı Trakya'ya gelen Priştine 'Gerçek Derneği' Başkanı Zeynel Abidin USTAİBO, Batı Trakyalı soydaşlarla bir arada olmaktan dolayı büyük onur duyduğunu dile getirdi.1951yılında kurulan derneğinin başkanlığını yaptığını kaydeden USTAİBO, Kosova'da Türk Kültürünü canlı tutmaya ve yaşatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yapılan konuşmalardan sonra etkinlik İ.T.B.müzik öğretmeni Süleyman KARA ve öğrencilerinin müzikleriyle devam etti.

Etkinliğe Türkiye'nin Gmülcine Başkonsolosu Mustafa SARNIÇ ve eşi Esin SARNIÇ'ın yanısıra, B.T.T.Ö.B. Başkanı ve üyeleri, Bağımsız Liste Başkanı ve üyeleri, B.T.A.Y.T.D. Asbaşkanı ve üyeleri, Bakeş G.Sekreteri ve üyeleri, Okul Encümen Dernekleri Başkanı, Spor Birlikleri Başkanı, Eczacılar Birliği kasadarı, Belediye Başkan ve azaları, il meclis üyeleri, SÖPA'lılar dernekleri başkanı ve yöneticileri, İ.T.B. kurs öğretmenleri, sabık milletvekilleri, İ.T.B. sabık başkanları, İ.T.B. Kadınlar Kolu başkanı ve üyeleri, vaizlerin temsilcisi, öğretmenler ve diğer davetliler katıldı.