Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ, SOMA KARAELMAS KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ'NDE
Güncellenme Tarihi: 22-06-2009

Görüntüleme: 3487

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi
İskeçe Türk Birliği, Manisa'ya bağlı Soma'da düzenlenen 10. Karaelmas Kültür ve Sanat Festivali'ne Halk oyunları ekibiyle katıldı.

İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı İsmet TÜCCAR başkanlığında Soma'ya giden 45 kişilik ekip, 21 Haziran Pazar akşamı İskeçe'den ayrıldı.

22 Haziran Pazartesi sabahı Soma'ya varan heyet, ilk olarak Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubesini ziyaret etti. Derneğe gelen ekip Şube Başkanı sayın Ahmet KERECİ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kadınlar Kolu tarafından çiçeklerle karşılandı. İ.T.B. Asbaşkanı İsmet Tüccar ziyaret sırasında Soma Dernek Başkanı Ahmet KERECİ'ye bir tablo, \"Gönlümüzdeki İskeçe\" kitabı, İTB faaliyet raporları ve rozet hediye etti. Aynı şekilde başkan Ahmet KERECİ de heyete anlamlı hediyeler sundu. İTB ekibi aynı gün saat 17:00'da Kortej yürüyüşüne ve festival açılışına katıldı. Tülin HACIHALİL ve Hüseyin AHMETOĞLU'nun çalıştırdığı İ.T.B Halk Oyunları ekibi farklı yerlerde gösteriler gerçekleştirdi. Ekip, etkinliğin ikinci gününe Soma Kaymakamlığı ziyareti ile başladı. Soma Kaymakamı sayın Abdülkadir KARATAŞ'ı makamında ziyaret eden grup üyeleri burada kaymakan sayın Karataş'a dernek hakkında bilgi verdi. İ.T.B. Asbaşkanı İsmet TÜCCAR, Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş'a dernek adına bazı hediyeler sunduktan sonra heyet kaymakamlıktan ayrıldı. İTB üyeleri daha sonra Soma Elekrtik Üretim Anonim Şirketi'ne (SEAŞ) giderek burada Genel Müdürü Halil ÇITAK tarafından verilen yemeğe katıldı. İ.T.B heyetine, burada yetkililer tarafından santraller gezdirildi ve elektrik üretimi hakkında faydalı bilgiler verildi.

İ.T.B.ekibi Soma Festivalinde bulunduğu sırada, yıllar önce Soma ve Kınık'a göç eden çok sayıda Yassıören'li, Yalımlı'lı, Ketenlik'li ve diğer soydaşlarımızla görüşme ve kucaklaşma fırsatı buldu.

İTB heyeti 24 Haziran Çarşamba sabahı Soma'dan ayrıldı. Heyet dönüş yolunda Çanakkale´deki şehitliği ziyaret etti ve buradaki müze gezildi. İ.T.B. heyeti aynı gün akşam saatlerinde İskeçe'ye geri döndü.

Soma Festivali'ne İ.T.B. Asbaşkanı İsmet TÜCCAR'ın yanısıra İTB Yönetim Kurulu Üyesi Recep MOLLA, Denetim Kurulu Başkanı İpek CEMİLOĞLU, İ.T.B. Halk Oyunları Öğretmenleri Tülin HACIHALİL, Hüseyin AHMETOĞLU ve diğer dernek üyeleri katıldı.