Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
\"Kitap Oku Bisiklet Kazan\" kampanyasına yoğun ilgi
Güncellenme Tarihi: 27-10-2009

Görüntüleme: 2755

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi
İskeçe Türk Birliği kütüphanesinin sürdüdüğü \"Kitap Oku Bisiklet Kazan\" kampanyası sonuçlandırıldı. İTB kütüphanesinden kitap alarak kampanyaya katılan çocuklara 18 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen bir etkinlikle hediyeler verildi. Kampanya İskeçe Türk Birliği kütüphanesinden kitap alarak kampanyaya katılan çocuklara iki bisiklet, okul çantaları ve kırtasiye malzemeleri hediye edildi. İTB üyesi doktor Nahit Hüseyinoğlu´nun da kampanyaya bir bisiklet hediye ederek katkıda bulunduğu belirtildi. 2008 yılı Kasım ayında başlatılan kampanya sayesinde İskeçe ve civar köylerden çok sayıda öğrenci İTB kütüphanesinden yararlandı. İskeçe Türk Birliği'nde gerçekleştirilen etkinik dernek başkanı Mehmet Hacıhalil'in konuşmasıyla başladı. İTB kütüphanesinin kampanyayla önemli bir görevi yerine getirdiğini söyleyen başkan Hacıhalil, böyle kültürel çalışmaların her zaman takdirle karşılanması gerektiğini ve genişletilerek devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Asbaşkanı Nihat Osmanoğlu ise kitap ve okuma konusuyla ilgili bir konuşma yaptı. Osmanoğlu, bundan 40 yıl önce BTTÖB tarafından çıkartılan \"Öğretmen\" dergisinde yayınladığı \"kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı\" başlıklı yazısından bazı alıntılar okudu.

İTB kütüphane sorumlusu Reyhan Hacıibram da konuşmasında büyük bir heyecan yaşadığını söyledi. Kitap okuma alışkanlığını `insana özgü güzel bir erdem´ saydığını anlatan Reyhan Hacıibram \"Çocuklara böyle bir alışkanlığı İskeçe Türk Birliği gibi bir kurumda vermeye çalışıyor olmanın ise apayrı bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Okuma alışkanlığı küçük yaşlarda edinilirse kişinin yaşamında çok önemli bir kazanım elde edilmiş olur. `Kitap oku, bisiklet kazan´ kampanyasıyla mümkün olduğunda çok çocuğumuza kitabı sevdirmeye çalıştık. Bununla birlikte de onların İskeçe Türk Birliği'yle tanışmalarını amaçladık.\" diye konuştu. Yapılan konuşmalardan sonra bazı öğrenciler okuma alışkanlığı ve kitap sevgisinin anlatıldığı şiirleri okudu.

ÇOCUKLAR HEDİYELERİNE KAVUŞTU
Kampanya sonucunda ödül olarak konan iki bisikletin sahibi İTB kütüphanesinden en az 10 kitap alarak okuyan öğrenciler arasında yapılan çekilişle belirlendi. Her iki bisikleti kazanan talihli öğrencinin de kız olması ve iksinin de Ketenlik köyünden olması ilginç ve hoş bir tesadüf oldu.

Yapılan çekiliş sonucunda Kevser Abdullah ve Selda Nizam adlı öğrenciler birer bisiklet, Hamide Karadayı adlı öğrenci de İstikbal mobilyadan bir nevresim takımı kazandı. Ayrıca çekilişle belirlenen 10 öğrenciye okul çantası, 10 öğrenciye İngilizce - Türkçe sözlük, 10 öğrenciye kalem ve anahtarlık takımı, 10 öğrenciye İTB şapkası ve etkinliğe katılan yaklaşık 80´nin üzerinde öğrenciye kırtasiye malzemesi hediye edildi.

YENİ KAMPANYA DÖNEMİ BAŞLADI
Bu arada İskeçe Türk Birliği kütüphanesinin başlattığı \"Kitap Oku, Bisiklet Kazan\" kampanyası yeni eğitim yılında da devam edecek. yeni kampanya dönemi hediyelerin verildiği gün başladı. 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren, eğitim yılının sonuna kadar İskeçe Türk Birliği kütüphanesinden kitap alan öğrenciler ödül törenine katılabilecek. Kampanyaya katılacak öğrencilere 2010 yılı Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan ödül töreniyle hediyelerinin verileceği ifade edildi. önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek etkinliğin daha geniş planda yapılması planlanıyor.