Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İTB BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU BURSA'DA YAPILAN 29 OCAK PANELİNDE KONUŞTU
Güncellenme Tarihi: 31-01-2020

Görüntüleme: 1283

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, 29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü münasebetiyle Bursa'da düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, 29 Ocak 2020 Çarşamba günü Bursa'da, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından organize edilen panele katılarak "29 Ocakları Sonuçları ve İskeçe Türk Birliği'nin Hukuk Mücadelesi" başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi. Etkinlik, BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin ve BTTDD Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Eminlatif'in konuşmalarıyla başladı.

BTTDD eski genel başkanlarından Burhanettin Hakgüder'in moderatörlüğünü yaptığı panele Bursa'da yaşayan çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu paneldeki konuşmasında 29 Ocak 1988 Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü ile 29 Ocak 1990'da Türk azınlık aleyhine yaşanan saldırı ve şiddet olaylarının yol açtığı sonuçları değerlendirdi. 29 Ocakların Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı açısından bir milat olduğunu belirten İTB Başkanı, azınlığın vatandaşlık haklarının önemli bir bölümünün bu dönemde ilan edilen Yasalar Önünde Eşitlik uygulaması sayesinde kazanıldığını hatırlattı. 29 Ocak'ın Türk azınlığın haksızlıklara ve ayrımcılığa karşı ortaya koyduğu en büyük toplumsal direniş olduğunu dile getiren İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, bu dönemin azınlık yaşamında en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu kaydetti.

"İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NİN MÜCADELESİ İNSAN HAKLARI VE HUKUK MÜCADELESİDİR"

Sunumunda İskeçe Türk Birliği'nin 1983 yılından bu yana devam eden ve 37. yılına giren hukuk mücadelesine de değinen Ahmetoğlu, İTB'nin 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazandığı davanın hala Yunanistan tarafından kabul edilmemesinin ve uygulanmamasının bir hukuk tanımazlık olarak kabul edildiğini vurguladı. Avrupa Konseyi'nin Yunanistan'ı ülkesindeki azınlık kurumlarının davalarını uygulamadığı için sürekli bir şekilde uyardığını dile getiren İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmetoğlu, İTB davasının Yunanistan'ın azınlık politikasını anlamak açısından ciddi bir örnek olduğunu ifade etti. İskeçe Türk Birliği başta olmak üzere tüm azınlık dernekleriyle ilgili AİHM davalarının er ya da geç Yunanistan tarafından kabul edileceğine ve uygulanacağına inandıklarını söyleyen Ozan Ahmetoğlu, "Bizler İTB olarak ve Batı Trakya Türkleri olarak 37 yıldır bir hukuk mücadelesi veriyoruz. İskeçe Türk Birliği'nin mücadelesi, insan hakları mücadelesidir, hukuk mücadelesidir ve demokrasi mücadelesidir. Eninde sonunda bu mücadeleden başarıyla çıkacağımıza olan inancımız tamdır. Çünkü bir haklıyız. Bugüne kadar bu davaların sürüncemede bırakılması azınlığımızın tam anlamıyla bağlı olduğu ülkemiz Yunanistan'ın demokrasisi açısından bir kayıptır. Haklılığımızın ülkemiz Yunanistan tarafından da teyit edileceğine inanıyor ve bu doğrultuda mücadelemize devam ediyoruz. Uluslararası hukukun bizim davamızın yanında olduğu çok net." dedi.

İTB BAŞKANI BURSA'DA ZİYARETLERDE BULUNDU

Bu arada 29 Ocak etkinliği için Bursa'ya giden İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, burada bulunan Batı Trakyalı yöneticileri de ziyaret etti.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı makamında ziyaret ederek görüştü. Ahmetoğlu ayrıca Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Molla Salih'le de biraraya geldi. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesini de ziyaret ederek dernek başkanı Dr. Ali Eminlatif'le görüştü. İTB Başkanı ziyaretlerinde İskeçe Türk Birliği'nin çalışmalarını ve hukuk mücadelesinde gelinen noktayı kendileriyle paylaşma fırsatı buldu.