Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRK AZINLIĞI'NIN MİLLİ KİMLİĞİNİ İNKÂR ETMEK İNSAN HAKLARINI İHLAL ETMEKİR
Güncellenme Tarihi: 13-02-2020

Görüntüleme: 1287

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Cumhurbaşkanı Sayın Prokopis Pavlopulos'un geçtiğimiz günlerde Rodop ili ziyareti sırasında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'yla ilgili açıklamalarını hayal kırıklığı, endişe ve şaşkınlıkla karşıladığımızı vurgulamak isteriz. Sayın Cumhurbaşkanı Maronya - Şapçı Belediyesi'nin fahri hemşerilik ünvanını almak üzere geldiği bölgemizde yaptığı açıklamalarla azınlığımızın milli kimliğini inkâr ederek, Batı Trakya Türk Toplumu'na ikinci sınıf vatandaş muamelesinde bulunmuştur.

Toplumumuz, milli kimliğinin tartışma konusu olamayacağını ve bu konuda azınlığımızın iradesinin yok sayılamayacağını geçmişten bugüne kadar defalarca dile getirmiş ve gereken mesajları ülke ve dünya kamuoyuna vermiştir.

Benzer açıklamaları daha önceleri de yapan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, bir kez daha Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın milli kimliğini inkâr ederek, toplumumuzda hayal kırıklığı yaratmıştır. Bir ülkenin tüm vatandaşlarına eşit muamele, hak ve hürriyetlerden eşit şekilde yararlanmayı gözetme konusunda en hassas olması gereken sayın Cumhurbaşkanı bu açıklamalarıyla, ülke vatandaşlarının bir kısmının "milli kimliğini ifade etme hakkının" ihlali yönünde hareket etmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Pavlopulos'tan ve ülkemiz Yunanistan'dan, Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu'nun "milli kimliğini inkâr" politikasında ısrar etmek yerine, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğüyle de yakından ilgili olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Müslüman Türk Azınlığı'nı ilgilendiren kararlarını tam ve eksiksiz bir şekilde uygulanması için gayret göstermesini beklediğimizi hatırlatmak isteriz.


İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU