Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İskeçe Türk Birliği'nin (İTB) Yargıtay'daki (Arios Pagos) davası görüşüldü
Güncellenme Tarihi: 16-10-2020

Görüntüleme: 1726

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği'nin (İTB) Yargıtay'daki (Arios Pagos) davası 16 Ekim 2020 Cuma günü görüşüldü. Davaya İTB yöneticilerinin yanısıra üç azınlık milletvekili de katıldı.

Atina'daki Yargıtay Mahkemesi'ndeki davaya İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İTB Asbaşkanı İsmet Tüccar, İTB avukatı Ahmet Kara'nın yanısıra İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran ile Rodop milletvekili İlhan Ahmet katıldı.

Yargıtay dördüncü dairesinde görüşülen davada taraflar dosyalarını mahkemeye sundu. Duruşmada İskeçe Türk Birliği ve kamu adına Doğu Makedonya Trakya Eyaleti'nin haricinde davaya müdahil olan Trakya Dernekleri Federasyonu da dosyasını sundu.

İskeçe Türk Birliği olarak 12 yıldır uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AIHM) kararının uygulanmasını ve derneğimizin resmi statüsünün en kısa sürede iade edilmesini ve 37 yıl önce yerinden sökülerek alınan dernek tabelasının yerine asılarak haksızlık ve adaletsizliğin son bulmasını talep ettiğimizi hatırlatırız. Yüksek Mahkemenin uluslararası hukuk kuralları ve AİHM kararlarını dikkate alarak karar vermesini beklediğimizi vurgulamak isteriz.