Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ 94 YAŞINDA
Güncellenme Tarihi: 14-04-2021

Görüntüleme: 531

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi
14 Nisan 1927 - 14 Nisan 2021

Batı Trakya Türk Azınlığı'nın ilk sivil toplum kuruluşu İskeçe Türk Birliği, bugün 94 yaşında. 14 Nisan 1927'de Batı Trakya Türkleri için olduğu gibi, bölgemiz açısından da önemli bir tarihtir. Azınlığımızın ilk derneği 94 yıl önce bugün ilk yönetim kurulunu seçmiş ve İskeçe Türk Birliği onurlu yolculuğuna başlamıştır.

Toplumumuzun kültürel zenginliğini yaşatan bu güzide kurum geride bıraktığı 94 yılda başarılarla dolu bir miras bırakmıştır. Kimliğimize, kültürümüze, kültür değerlerimize büyük katkıları olan İskeçe Türk Birliği, Türk azınlığın ilk sivil toplum kuruluşu olmasının yanında, İskeçe ve Batı Trakya'nın da ilk derneklerinden biridir. Bir yüzyıla yakın ömründe, halkımızın sahip çıkmasıyla, kültür, sanat ve spor alanında öncü çalışmalarıyla "Batı Trakya Türklerinin Kültür Çınarı" nitelendirmesini hakkıyla kazanan İskeçe Türk Birliği, 94 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Batı Trakya Müslüman Türk Toplumuna ve bölgemize kültür hizmetine devam edecektir.

94 yıllık ömrünün, 38 yılını ismindeki "Türk" ifadesinden dolayı maruz kaldığı haksızlığın ortadan kaldırılması için mücadeleyle geçiren İskeçe Türk Birliği bu onurlu hak arama mücadelesini sürdürmekte kararlıdır. Bu vesileyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İTB ile ilgili kararının bir an önce uygulanmasını ve yıllarca devam eden haksızlığa son verilmesini ve yasal statümüzün iade edilmesini beklediğimizi ifade etmek isteriz.

Derneğimizin 94. kuruluş yıldönümü nedeniyle geçmişte İskeçe Türk Birliği'nin yöneticiliğini yapmış olan üyelerimize, çeşitli faaliyet kollarımızda görev alanlara, değerli kurucularımıza, eski başkanlarımıza ve tüm üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyor, vefat edenlere ise Allah'tan rahmet diliyoruz.

Güzide derneğimizi kurarak, azınlığımıza son derece önemli bir kültür mirasını bırakan çok değerli kurucularımızı rahmet ve şükranla anarken, İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'ne başarılarla, güzelliklerle dolu daha nice yıllar temenni ediyoruz.