Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
"BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRK AZINLIĞINA KİMLİK BİÇME VE EMPOZE ETME POLİTİKASINA SON VERİLMELİDİR"
Güncellenme Tarihi: 21-05-2021

Görüntüleme: 4928

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Başbakan Kiriakos Miçotakis'in, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık mensuplarıyla gerçekleştirdiği bir video konferansta azınlığımıza kimlik biçme ve empoze etme gayretlerini tepkiyle karşılıyoruz. İskeçe'nin Paşevik köyündeki anaokulu öğrencileri ile gerçekleştirdiği video konferans sırasında yaptığı konuşmada Başbakan Sayın Miçotakis'in kullandığı "Pomakohoria" (Pomak köyleri) ve "Ellinopula" (Yunan çocukları) tanımlamalarını, azınlığımıza yönelik suni kimlik empoze etme politikasının bir parçası olarak görüyoruz.

Azınlığımızın sorunlarıyla samimi bir şekilde ilgilenmesini, halkımızın sorunlarına çözüm odaklı yaklaşmasını beklediğimiz devlet yetkililerinin, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı sözkonusu olduğunda her şeyden önce kimliğimizin inkârına öncelik vermeleri yıllardır yaşadığımız hayal kırıklığımızın derinleşmesine neden olmaktadır.

Anaokulu çağındaki çocukların, azınlığımıza suni kimlik biçme ve dayatma politikasına alet edilmesini büyük bir üzüntüyle karşıladığımızı vurgulamak isteriz. Yeri gelmişken, toplumumuzun kimliğiyle ilgili inkâr politikalarını hayata geçirmek için fırsat kollanacağı yerde, 13 yıldır uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) azınlık dernekleriyle ilgili kararlarının uygulanmasının uluslararası hukukun gereği olduğunu hatırlatmak isteriz.

Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu'na yönelik kimlik biçme ve bunu empoze etme politikasına bir an önce son verilmeli ve bu konuda azınlığımız rahat bırakılmalıdır. Bunun, azınlığımızın da, bölgemizin de, ülkemizin de yararına olacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.