Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İskeçe Türk Birliği, "Balkan Gençlik Zirvesi"ne katıldı
Güncellenme Tarihi: 20-08-2021

Görüntüleme: 1398

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu ekibi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın İstanbul'da düzenlediği "Balkan Gençlik Zirvesi' ne katıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), tarafından organize edilen Balkan Gençlik Okulu programı kapsamında İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu öğrencileri Bursa ve İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini de gezdi.

İTB yöneticileri Sevil Şerifoğlu ve Murat Sebahattinoğlu ile İskeçe Türk Birliği Eğitim Koordinatörü ve ITB Balkan Gençlik Okulu 2021 program yürütücüsü Cemali Tahir gözetimindeki 40 kişilik öğrenci gurubu 10-15 Ağustos tarihleri arasında Bursa ve İstanbul`u ziyaret etti.

İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu öğrencileri ilk olarak Bursa'yı ziyaret etti. 11 Ağustos Çarşamba günü Bursa'da şehir turu ile güne başlayan grup, daha sonra Orhangazi ve Osmangazi Türbelerini gezdi. Ardından Tophane'den Bursa'yı kuşbakışı görme imkanı buldu. Bursa Ulucami'yi de gezen gurup, Kapalıçarşı, açık çarşı ve Kozahanı da gezerek hem görme hem de alışveriş yapma imkanı buldu.

12 Ağustos Perşembe günü grup ilk olarak 'Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti. Ardından Cumalıkızık köyünü gezen öğrenciler burada hem yöresel tatları tatma hemde el işlerini görme imkanı buldu. Daha sonra Muradiye Külliyesine geçen gurup külliye içinde yer alan tüm tarihi yapıları gezerek yapılar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Buradan Podyum Park oyun merkezine geçen gençler gönüllerince eğlendiler. İTB ekibi son olarak Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın verdiği yemeğe katıldı.

13 Ağustos Cuma günü grup İstanbul'a geçti. Ayasofya-i Kebir Câmiini ziyaret eden ve Cuma namazını kılan grup, ardından Türk İslam Eserleri müzesini ziyaret etti ve Sultanahmet meydanını gezdi.

14 Ağustos Cumartesi günü İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik okulu öğrencileri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), tarafından organize edilen Balkan Gençlik Buluşması programının kapanış programına katıldı.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Balkan Gençlik Okulu kapsamında 8 ülkede yürütülen 13 farklı proje çerçevesinde 700 öğrenciye edebiyattan sanata, tarihten politikaya kadar geniş bir yelpazede eğitimler verildi. Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan Batı Trakya'dan; lisans, lisans üstü ve lise seviyesindeki öğrenciler projeyle birlikte seminer, konferans, çalıştay, kitap ve film kulübü gibi etkinliklere katıldı. Balkanlı öğrencilere yeni ufuklar açan Balkan Gençlik Okulu'nun kapanış ve değerlendirme toplantısı ise Balkan Gençlik Zirvesi ismiyle İstanbul'da gerçekleştirildi.

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Balkanlardaki kültürün, çok sesliğinin ve geçmişten gelen birikimlerin kaybolmaması adına Balkan Gençlik Okulu projesinin büyük önem arz ettiğine dikkati çekti.

Balkan Gençlik Okulu kapsamında bilgi ve birikimleri arttırmaya yönelik projeler hayata geçirilirken aynı zamanda gönül kazanıldığını belirten YTB Başkanı Abdullah Eren, Balkan coğrafyasının geleceğinin gençlerin elinde olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Balkan Gençlik Okulu 2021 proje sorumlularına birer plaket verildi. İTB Balkan Gençlik okulu adına İTB Balkan Gençlik okulu 2021 program yürütücüsü Cemali Tahir'e de bir plaket verildi. Öğrencilere de katılım belgeleri verildi. Ardından yemekte bir araya gelen Balkanlı gençler kaynaşıp sohbet etme imkanı buldular.

İTB Balkan Gençlik Okulu Gençlik okulu öğrencileri programın ardından Eminönü'ne geçerek bir tekne ile Boğaz turu yaptı.

15 Ağustos pazar günü öğrencilerin programı İstanbul Miniatürk ziyaretiyle başladı. Türkiye ve dünyadaki önemli eserlerin birebir küçültülmüş hallerinin bulunduğu müzeyi ekip ilgi ile gezdi.

Daha sonra Taksim'e geçen grup Taksim Camii ve İstiklal caddesini gezdi.

Ardından İstanbul Anadolu yakasına geçen öğrenciler Karadeniz Parkında öğle yemeği yedi. Yemekten sonra Çamlıca Camini ziyaret eden öğrenciler, son olarak yeni açılan Çamlıca Kulesinden İstanbul'u doyasıya seyretme imkanı buldu.

Çamlıca Kulesi ziyareti sonrası İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu Ekibi kültürel gezilerini tamamlayarak Batı Trakya'ya döndü.

Gezi boyunca İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu öğrencilerine İskeçe Türk Birliği Eğitim Koordinatörü ve İTB Balkan Gençlik Okulu 2021 program yürütücüsü Cemali Tahir, İTB yönetim kurulu üyesi Sevil Şerifoğlu ve denetim kurulu üyesi Murat Sebahattinoğlu eşlik etti.