Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Eskişehir Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği'nden İskeçe Türk Birliği ziyareti
Güncellenme Tarihi: 09-11-2021

Görüntüleme: 836

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği yönetici ve üyelerinden oluşan bir ekip, İskeçe Türk Birliği'nin ziyaret etti. Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Neziha Bilen başkanlığındaki ekip, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Asbaşkan İsmet Tüccar ve dernek üyeleri tarafından karşılandı.

Ziyaret nedeniyle konuk dernek başkanı ve konuk heyete teşekkür eden İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek hakkında misafirlere bilgi verdi. İskeçe Türk Birliği'nin Batı Trakya Türklerinin ilk derneği olduğunu belirten Ahmetoğu, derneğin tarihi, çalışmaları ve 38 yıldır devam eden hak arama mücadelesini anlattı. Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türk azınlığın milli kimliğini inkar etme politikacı gereğince isminde "Türk" ifadesi bulunan derneklerin yasal statüsünün iptal edildiğini kaydeden İTB Başkanı Ahmetoğlu "Bu haksızlığa ve mağduriyete karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir gün demokrasinin ve hukukun galip geleceği inancıyla yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz." dedi.

Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Neziha Bilen de İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi. Derneklerinin altı ay önce kurulduğunu belirterek, bugüne kadar yaptıkları faaliyetleri anlattı. Dernek olarak ilk yurt dışı ziyaretini Selanik ve Batı Trakya'ya gerçekleştirdiklerini vurguladı. Dernek üyelerinin büyük çoğunluğunun Bulgaristan'dan göç eden Türkler olduğunu ifade eden Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Neziha Bilen, aynı coğrafyanın insanlarıyla buluşmanın ve ortak kültürü paylaşan insanlarla tanışmanın memnuniyetini dile getirdi.

İskeçe Türk Birliği Bakanı Ozan Ahmetoğlu ziyaret sonunda konuk dernek başkanına İskeçe Pazaryeri Camii'nin tablosunu, "İskeçe Türküleri" CD'sini ve İskeçe Türk Birliği'nin 38 yıllık hak arama mücadelesini anlatan CD'yi hediye etti. Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Neziha Bilen de derneklerinin armasını hediye etti.