Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Edirne İl Eğitim Müdürlüğü'nden İskeçe Türk Birliği ziyareti
Güncellenme Tarihi: 27-11-2021

Görüntüleme: 848

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

Balkan Eylem Planı çalışmaları kapsamında Edirne İl Eğitim müdürü Dr. Önder Arpacı başkanlığındaki bir ekip 26 Kasım Cuma günü İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. konuk heyet İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı.

İskeçe Türk Birliği'nin, Batı Trakya Türklerinin ilk derneği olduğunu belirten başkan Ahmetoğu, derneğin tarihi, çalışmaları ve 38 yıldır devam eden hak arama mücadelesini anlattı. Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türk azınlığın milli kimliğini inkar etme politikacı gereğince isminde "Türk" ifadesi bulunan derneklerin yasal statüsünün iptal edildiğini kaydeden İTB Başkanı Ahmetoğlu "Bu haksızlığa ve mağduriyete karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir gün demokrasinin ve hukukun galip geleceği inancıyla yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz." dedi.

Edirne İl Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpaçı da, Edirne şehrinin ortaöğretim düzeyinde Batı Trakya'dan çok fazla öğrencilerinin olduğunu başta Edirne Valiliğinin destekleriyle öğrencilere gerekli kolaylık ve yardımlarının sağlandığını belirtti. İlk defa Batı Trakya'ya ziyarette bulunduğunu ve çok memnun kaldığını belirten Dr.Arpaçı bundan sonra ziyaretlerin daha da sıklaştırılacağını aktardı.

Ziyaret, karşılıklı hediye takdimi ve ziyaret anısına toplu fotoğrafla son buldu.