Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP'UN İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NE ANLAMLI ZİYARETİ
Güncellenme Tarihi: 24-09-2022

Görüntüleme: 367

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet, 22 Eylül 2022 Perşembe günü İskeçe Türk Birliği'ni (İTB) ziyaret etti.

. Şentop ve beraberindeki heyet İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

Ozan Ahmetoğlu, Şentop'a adında "Türk" ismi geçtiği için sökülen dernek tabelasının yerini göstererek hukuki mücadelelerinin yıllarca sürdüğünü söyledi.

Dernek lokalinde yaptığı konuşmada İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu İTB'nin kuruluşu, 95 yıllık tarihi, mücadelesi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ahmetoğlu konuşmasının önemli bir bölümünü İskeçe Türk Birliği'nin 39 yıldır sürdürdüğü hak arama mücadelesine ayırdı.

Yunanistan'ın Batı Trakya Türk Azınlığı'nın milli kimliğini inkar etme politikası uyarında isminde "Türk" ibaresi olduğu için İskeçe Türk Birliği'nin yasal statüsünün elinde alındığını anlatan Ozan Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu uygulama nedeniyle aleyhine karar vermesine rağmen Yunanistan'ın AİHM kararını uygulamadığını ifade etti. İTB Başkanı Ahmetoğlu, Batı Trakya Türklerinin en eski sivil toplum kuruluşu olarak 14 yıldır AİHM kararının uygulanmasını ve mağduriyetin sona ermesini beklediklerini vurguladı. Yunanistan vatandaşları olarak bu ülkeye sevgi ve saygıyla bağlı olduklarını belirten Ahmetoğlu, "Ancak bizler de kendi kimliğimize, Türklüğümüze, Müslümanlığımıza saygı bekliyoruz. Kimliğimizin inkar edilmesi bizleri derinden yaralıyor." dedi.

İskeçe Türk Birliği'nin mücadelesini yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini belirten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, soydaşların ilgisine teşekkür etti. 85 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti'nin Batı Trakya Türklerinin yanında olduğunu ifade eden Şentop, "Türkiye'nin siz Batı Trakya Türkleriyle gönül bağı var." diye konuştu.
İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ziyaretin anısında TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a İskeçe Pazaryesi Camii'nin bir tablosunu hediye etti. Ayrıca İTB Kadınlar Kolu ile Gençlik Kolu da, TBMM Başkanı Şentop'a birer hediye takdim etti. Ziyarerin sonunda soydaşlar, Mustafa Şentop ve konuk heyet üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.