Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
YUNANİSTAN'DAN AVRUPA KONSEYİ BAKANLAR KOMİTESİ KARARINA SAYGI GÖSTEREREK TÜRK AZINLIK DERNEKLERİYLE İLGİLİ AİHM KARARLARINI UYGULAMASINI BEKLİYORUZ
Güncellenme Tarihi: 12-12-2022

Görüntüleme: 496

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği olarak, Yunanistan'dan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin son kararını dikkate alarak, Batı Trakya Türk azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamasını bekliyoruz.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Yunan makamlarına, Yunanistan tarafından uygulanmayan AİHM kararlarıyla ilgili derin endişelerini ileten ve AİHM kararlarının tam ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayacak önlemleri hızla almaya davet eden bir mektup gönderme kararı almasını bu sorunun gündemde tutulması ve çözüme kavuşturulması açısından önemli bulduğumuzu ifade etmek isteriz.

Komite, ayrıca Yunan makamlarını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve Venedik Komisyonu ile AGİT'in dernek kurma özgürlüğüne ilişkin 2014 tarihli ortak yönergelerine uygun olarak derneklerin tesciline ilişkin sistemde değişiklik yapmayı düşünmeye çağırdı.

Bakanlar Komitesi'nin, Yunanistan'dan derneklerin tesciline ilişkin mevzuatta değişiklik yapmasını istemesini de memnuniyetle karşıladığımızı belirtiriz.

Yıllarca Hak Arama Mücadelesi'ni sürdüren ve maruz kaldığı mağduriyetin sona ermesi için çaba sarf eden İskeçe Türk Birliği olarak, Yunanistan'dan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin son kararını dikkate alarak uluslar arası hukukun gereğini yapmasını ve AİHM kararlarını tam ve eksiksiz bir şekilde uygularak İskeçe Türk Birliği'nin yasal stasütünü ve tüzel kişiliğini iade etmesini sağlayacak somut adımları atmasını talep ediyoruz.

Uluslar arası hukuk kurallarını hiçe sayarak, Avrupa Konseyi'nin uyarı ve çağrılarının görmezden gelinmesi ve bunun sonucunda AİHM kararlarının uygulanmaması konusunda ısrarın devam etmesi, Batı Trakya'daki demokrasi ve insan hakları kavramlarının ciddi bir yara almasına neden olacaktır. Bu durum ise devlet ile Batı Trakya Türk Azınlığı arasındaki güven duygusunun tesis edilmesi önünde büyük bir engel oluşturmaya devam edecektir.

İskeçe Türk Birliği olarak bu vesileyle, demokrasi, insan hakları ve uluslar arası hukuka saygı çağrımızı yinelerken, haklı taleplerimizin dikkate alınmasını beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.