Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
ILICA'DA MUHTEŞEM HIDRELLEZ ŞENLİĞİ
Güncellenme Tarihi: 08-05-2023

Görüntüleme: 617

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Biriği (İTB) ile Mustafçova Belediyesi tarafından düzenlenen Ilıca köyündeki Hıdrellez Bahar Şenliği, 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Etkinliğe İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları ve Müzik Ekipleri ve İskeçe Türk Birliği Gençlik Kolu katıldı. Etkinlikte gençler Hıdrellez'le ilgili maniler okudu. İTB Resim Kursu öğrencileri ise etkinlik alanında bahar bayramı konulu resimler çizdi. Hıdrellez Şenliğine üç otobüsle katılan İskeçe Türk Birliği ekipleri burada sundukları gösterilerle Ilıca'da buluşan soydaşlardan tam puan aldı. Müzik öğretmenleri Süleyman Kara ve Merve Kara yönetimindeki İskeçe Türk Birliği merkez, Şahin ve Kırköy müzik kursu öğrencileri şarkı ve türküler seslendirdi.

Tülin Hacıhalil ve Gökhan Mustafa'nın çalıştırdığı İskeçe Türk Birliği küçükler halk oyunları ekipleri de sundukları gösterilerle beğeni topladı.

Bu arada İskeçe Türk Birliği tarafından halka geleneksel Hıdrellez Göllesi dağıtıldı. İTB Gençlik Kolu üyeleri ise konuklara Türk kahvesi ikram etti. Bahar Şenliğinin sunuculuğunu İTB yöneticilerinden İpek Salihoğlu yaptı.

Ilıca köyündeki Hıdrellez etkinliğine katılanlar İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri ile Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin ve meclis üyeleri tarafından karşılandı. Etkinliğe katılanlar arasında İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe PASOK Milletvekili Burhan Baran, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, Mustafçova Belediyesi Halk Hareketi Başkanı Cemil Kabza, Mustafçova Belediyesi Büyük Birliğik ve Kardeşlik Hareketi Başkanı Ahmet Kurt, Mustafçova Belediyesi Demokratik Değişim ve Kalkınma Hareketi Başkanı Mücahit Dükkancı ve diğer davetliler yer aldı.

Ilıca Kaplıcalar alanındaki etkinliğin açılış konuşması İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu tarafından yapıldı. Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada İskeçe Türk Birliği olarak 19 yıldır Ilıca köyünde önceleri Ilıca Nahiyesiyle daha sonra ise Mustafçova Belediyesiyle birlikte Hıdrellez etkinliğini düzenlediklerini hatırlattı. İTB Başkanı Ahmetoğlu, Orta Asya'dan Balkanlara kadar olan geniş coğrafyada yaşayan Türk ve Müslüman topluluklarında Nevruz ile Hıdrellez'in en önemli bahar bayramı olduğunu belirterek, İskeçe bölgesinde de en önemli Hıdrellez kutlamasının yapıldığı yerlerden birinin Ilıca olduğunu vurguladı. Ahmetoğlu, yıllardır Hıdrellez etkinliklerine destek veren tüm kurumlara ve özellikle de bölgedeki soydaşlara teşekkür etti. Ahmetoğlu, iki hafta sonra gerçekleşecek seçimlere de değinerek, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın kendi sorunlarını dile getirmek amacıyla mutlaka Türk azınlık üyesi milletvekili adaylarını desteklemesinin önemli olduğunu söyledi.

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin de Ilıca'daki Hıdrellez şenliğine katılan tüm konuklara teşekkür ederek, soydaşların bahar bayramını kutladı. Kültürel zenginliklerin yaşatılmasının önemine değinen belediye başkanı Delihüseyin, Ilıca köyünün doğal güzelliklerini de anlattı.

Ilıca'daki Hıdrellez etkinliğinde DEB Partisi Başkan Yardımcısı Metin Hacıosman, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Milletvekili Burhan Baran ve İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa da birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda halkın bahar bayramı kutlandı ve organizasyonda emeği geçenler tebrik edildi.

Etkinlik, İTB Halk Oyunları ekibinin gösterilerinden sonra Süleyman Kara ve Merve Kara'nın öğrencilerinin seslendirdiği şarkılarla devam etti.