Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti
Güncellenme Tarihi: 27-07-2023

Görüntüleme: 368

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

Merhum Dr. Sadık Ahmet için düzenlenen anma törenine katılmak üzere bölgemize gelen Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, 24 Temmuz Pazartesi günü İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. Bakan Yardımcısı Yıldız, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, yönetim kurulu üyeleri, İTB kurs öğretmenleri ve soydaşlar tarafından karşılandı.

Bakan Yardımcısı Yıldız'ın İskeçe Türk Birliği ziyaretinde söz alan Başkan Ozan Ahmetoğlu İTB'nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ahmetoğlu daha sonra İskeçe Türk Birliği'nin hukuki sürecini anlattı. Ahmetoğlu, kendisi 10 yaşında bir çocuk iken İTB tabelasının ismindeki Türk kelimesinden dolayı söküldüğünü, derneğin yasal statüsünün ve tüzel kişiliğinin iptal edildiğini ve aradan geçen 40 yıla ve AİHM kararlarına rağmen bu mağduriyetin sürdüğünü söyledi. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ülkemiz Yunanistan'ın halen Türk kelimesine müsaade etmediğini ve Türk azınlığın kimliğini inkar etmeye devam ettiğini kaydetti.

İskeçe Türk Birliği ziyaretinde konuşan Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız öncelikle soydaşları selamladı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti.
Bakan Yıldız konuşmasında birçok kez Yunanlı bürokratlarla bu konuları konuştuğunu, yalnız kaldıklarında bize hak verdiklerini ancak devlet mekanizmasının bazı konuları halen aşamadığını belirterek Yunanistan'ın bu tavrını anlamakta zorluk çektiklerini belirtti.

Türk toplumlarının bulundukları ülkelerde hiçbir zaman ayrılıkçı olmadıklarını ve devlete ihanet etmediklerini belirten Yıldız, iki komşu ülke olarak uluslararası anlaşmalar olmasa bile bu tür sorunların rahatlıkla çözebilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Konseyi'nden görevi gereğince İskeçe Türk Birliği davasını çok yakından takip ettiğini belirterek, "Konuştuğumuz kişiler, bu konuyu anlattıklarımız sizlerin davanızda ne kadar haklı olduğunuzu görüyor ve kabul ediyor. Altı yıl önce geldiğimizde de yine derneğinizi ziyaret etmiştik. Az önce müftülüğümüzü de ziyaret ettim. Maaşallah sizleri dipdiri ve canlı gördük. Bugün rahmetli Dr. Sadık Ahmet'in anma töreni için buradayız. Kendisine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah bir sonraki ziyaretimizde umarım bu sorunlar çözüme kavuşur. Gösterdiğiniz ilgi ve sevgiye bir kez daha teşekkür ederim.

Bakan Yardımcısı Yıldız son olarak "Bir daha geldiğimizde inşallah Türklere Türk deme konusundaki bu kapris aşılmış olur" dedi.
Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız daha sonra Dr. Sadık Ahmet'in Gümülcine Kahveci mezarlığındaki kabri başında yapılacak törene katılmak üzere İskeçe'den ayrıldı.