Ana Sayfa » Duyurular
AÇIKLAMA - 29 Ocak Batı Trakya Türk'ünün Onur Günü'dür
Güncellenme Tarihi: 27-01-2010

Görüntüleme: 2212

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi
29 Ocak, Batı Trakya Türklerinin demokratik mücadele sürecinde bir dönüm noktasıdır. \"29 Ocak 1988 Toplumsal Dayanışma ve Direniş Günü\" Batı Trakya Türk'ünün ayrımcılığa,.baskıya,asimilasyon ve göç ettirme çabalarına karşı demokrasi ve hukuk mücadelesinin sembolüdür.

Halkımız arasında \"Türklük Yürüyüşü\" olarak da anılan 29 Ocak,azınlık insanının milli kimliğini inkar etme politikalarına karşı sesini dünyaya haykırdığı tarihtir.

İsminde \"TÜRK\" sözcüğü olan tarihi derneklerimiz hakkında yüksek mahkeme tarafından kapatılma kararının verilmesi,bardağı taşıran son damla olmustur .

Milli kimliğimizin inkarı ve azınlığın gözbebeği derneklerimizin kapatılmak istenmesini toplumumuz hiçbir zaman kabul etmemiş ve bundan sonra da etmeyecektir.Ülkemiz Yunanistan'ın milli değerlerine,anayasaya ve yasalara son derece saygılı olan Batı Trakya Türk Azınlığı,bu antidemokratik ve (haksız muameleleri ) hiçbir zaman hak etmemistir.

Batı Trakya Türk'ünün sürdürdüğü demokratik mücadelesinin en önemli mihenk taşlarından biri İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ davasıdır.Yaklaşık 27 yıl iç hukuk ve uluslararası hukuk mücadelesi veren İskeçe Türk Birliği'nin haklılığı,çeyrek asır sonra da olsa 27 Mart 2008 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararla açık ve net bir şekilde tüm dünyaya duyurulmuştur.Bu vesileyle bir hukuk devleti olan ülkemiz Yunanistan'dan AIHM 'nin kararına uymasını ve derneğimize resmiyetini iade ederek 27 yıllık büyük bir yanlışa son vermesini hala beklediğimizi vurgulamak isteriz.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemiz Yunanistan yetkililerinin bizleri bir tehlike,bir tehdit değil tam aksine, Türkiye - Yunanistan arasında bir barış ve dostluk köprüsü olarak görmelerini yürekten arzuluyoruz ve bunu bekliyoruz.

29 Ocak 'Toplumsal Dayanışma ve Direniş Günümüz' bütün saygıdeğer Batı Trakya Türk Azınlığı'na hayırlı olsun.

Saygılarımızla...

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU