Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Sevil Şerifoğlu ve Zeynur Bargan Romanya'daki Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu'na katıldı
Güncellenme Tarihi: 27-09-2023

Görüntüleme: 591

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği (İTB) Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan, Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu'nun 22 - 24 Eylül 2023 tarihleri arasında Köstence'de düzenlediği "11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu"na katıldı.

"Türkiye Cumhuriyet ‘in 100. Yılında Balkanlar'da Türk Kadını" ana temalı sempozyum üç oturum halinde gerçeklesti. Romanya, Türkiye, Azerbeycan, Bulgaristan ve Yunanistan'dan katılan konuşmacılar üç oturumda bildirilerini sundular.
Birinci oturumun konusu 'Cumhuriyet'in İlanın 100. Yıl Dönümü' ve ikinci oturumun konusu ise 'Balkan Türkleri'nin Göç ve Mubadele Hikâyeleri' olarak yer aldı. Son oturumun konusu ise 'Sanat ve Bilim Alanında Balkan Türk Kadınları' oldu. Her oturumda altışar bildiri sunuldu.

11. Uluslararası Balkan Kadınları Sempozyumu'nda İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan da, Batı Trakya Türk Azınlığı ve kadınıyla ilgili birer bildiri sundu.