Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ, İNSAN HAKLARI ALANINDAKİ MÜCADELESİ NEDENİYLE ÖDÜLE LAYİK GÖRÜLDÜ
Güncellenme Tarihi: 12-10-2023

Görüntüleme: 687

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği, İnsan Hakları alanındaki mücadelesi nedeniyle ödüle layık görüldü. İstanbul'da kurulan Rumeli Kanaat Önderleri tarafından verilen ödülü, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu aldı.

Rumeli Kanaat Önderleri tarafından düzenlenen 10 Ekim 2023 Salı günü İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen "Uluslararası İnsan Hakları ve Kültür Ödülleri Töreni" Rumeli ve Balkanlar'dan davetlilerin katılımıyla yapıldı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ödülü Türkiye Cumhuriyeti eski devlet bakanı Faruk Bal'dan aldı. İTB Başkanı Ahmetoğlu ödül töreninde yaptığı kısa konuşmada, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın milli kimliğinin inkarına dayanan politikanın bir sonucu olarak İskeçe Türk Birliği'nin yasal statüsünün iptal edilmesine karşı 40 yıldır süren bir hak arama mücadelesi içinde olduklarını belirterek, "Bu mücadele adalet tecelli edene kadar devam edecek. Yunanistan tarafından 15 yıldır uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının uygulanarak bu baskı, ayrımcılık ve mağduriyetin sona erdirilmesini talep ediyoruz. Bugün İskeçe Türk Birliği'ne verilen bu ödül, 40 yıl boyunca bu haksızlığa karşı verilen mücadelede emeği geçen tüm Batı Trakya Türklerine verilen bir ödüldür." dedi.

Rumeli türküleri, halk oyunları gösterileri ve geleneksel Rumeli kıyafetlerinin sergilendiği defilenin de yapıldığı etkinlikte Balkan ülkelerinden İnsan Hakları ve Kültür alanında hizmet eden kişi ve kurumlar ödüllendirildi. Her ülkeden iki kişi veya kurum ödül alırken, Batı Trakya'dan İskeçe Türk Birliği ile Batı Trakya Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) ödüle layık görüldü.