Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
"İskeçe Türk Birliği Kadın Buluşmaları" Dolaphan köyündeydi
Güncellenme Tarihi: 19-01-2024

Görüntüleme: 528

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

"İskeçe Türk Birliği (İTB), Kadın Buluşmaları" çerçevesinde İskeçe'nin Dolaphan köyünde etkinlik gerçekleştirildi. Etkinik 18 Ocak Perşembe günü yapıldı.

İTB Kadınlar Kolu ile İTB kursları tarafından düzenlenen ‘Kadın Buluşmaları'nın bu yılki ilk buluşması İskeçe Türk Birliği Dolaphan Biçki Dikiş Nakış kursunda yapıldı.

Etkinliğe , İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu, Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İTB Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa'nın eşi Nadire Ömer Trampa, Milletvekili Hüseyin Zeybek'in eşi Şerife Mustafaoğlu, Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu'nun eşi Nilifer Hraloğlu, İTB Şahin Kursu eğitmeni Fatma Emir, İTB Kadınlar Kolu üyeleri, İTB Biçki Dikiş Nakış kursiyerleri ve Dolaphan köyünden kadınlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Dolaphan kursu eğitmeni Gülser Homko yaptı. Gelen misafielere teşekkür eden Gülser Homko, kendisine ve kursa her türlü desteği veren İTB yönetimi ile kadınlara teşekkür etti.

Ardından söz alan Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İTB Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan da, Dolaphan köyü kadınları ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kadınlar kolu olarak amaçlarının yaptıkları projeler ve etkinliklerle kadınların yanlarında yer almak olduğunu ifade etti.

İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu yaptığı konuşmada 'Kadın Buluşmaları' etkinlikler serisi hakkında bilgi verdi. Şerifoğlu, "İskeçe Türk Birliği olarak Batı Trakya'daki Türk kültürünü yaşatmanın yanı sıra toplumun temel taşı olarak gördüğümüz kadınlarımıza farklı alanlarda katkı sağlamayı amaçlıyoruz. İTB kursları sadece kadınlarımıza beceri kazandırmakla kalmıyor. Aynı zamanda bizim kültürümüzü de yaşatıyor. Bu anlamda çok önemli ve çok değerli. Kadınlarımızın sosyal alanlardaki ihtiyaclarına da cevap verebilmek için onları istekleri doğrultusunda onları zaman zaman uzmanlarla buluşturmak, yemek, piknik ve gezi gibi organizasyonlarla bir araya getirerek daha sağlıklı daha mutlu, daha huzurlu kadınlar, anneler eşler görmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Dolaphan köyündeki buluşmanın uzman konuğu ve konuşmacısı olan Diyetisyen Sevgi Giretli "Ramazan Ayında Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli" konusunda bilgi vererek kadınlardan gelen soruları yanıtladı.

Etkinlik sonunda kurs eğitmeni Gülser Homko, konuşmacı Diyetisyen Sevgi Giretli'ye İskeçe Müftüsünün eşi Nadire Ömer Trampa'ya, Milletvekili Hüseyin Zeybek'in eşi Serife Mustafaoğlu'na, Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu'nun eşi Nilifer Hraloğlu'na, İTB Asbaşkanı Sevil Şerifoğlu'na, İTB Kadınlar Kolu Başkanı Zeynur Bargan'a kusrta hazırladıkları el işlerinden hediye etti. Ardından kursiyerlerin hazırladığı geleneksel yiyecekler misafirlere ikram edildi.