Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NDEN GENCERLİ KÖYÜNDE MUHTEŞEM KÜLTÜR - SANAT ŞENLİĞİ
Güncellenme Tarihi: 03-06-2024

Görüntüleme: 306

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği'nin (İTB) Gencerli köyünde düzenlediği "Kültür Sanat Şenliği" muhteşem bir katılım ve coşkuyla yapıldı. Etkinlik 1 Haziran Cumartesi günü İskeçe'nin ova köylerinden Gencerli'de gerçekleştirildi. İTB'nin düzenlediği şenliğe, Gencerli Mütevelli Heyeti, Gencerli Futbol Takımı ve Gencerli Kadınlar Grubu destek verdi.

Ova bölgesi ve İskeçe'den yüzlerce soydaşın katılımıyla yapılan Kültür Sanat Şenliğinde İskeçe Türk Birliği'ne bağlı Biçki - Dikiş - Nakış ve El Sanatları Kurslarının yıl sonu sergilerinin açılışı yapıldı. İTB'nin kurs ve çalışma grupları gösteriler sundu. İTB Gençlik Kolu ve Halk Oyunları üyelerinin gerçekleştirdiği İskeçe Ova Bölgesi Geleneksel Düğün canlandırması ise etkinliğe damgasını vurdu. Eski köy düğününü tiyatral bir şekilde canlandıran gençler katılanlardan büyük alkış aldı.

İskeçe Türk Birliği Türk Sanat Müziği Korosunun konseri büyük beğeniyle izlendi. İzleyenler zaman zaman koronun okuduğu şarkılara eşlik etti.

Tülin Hacıhalil'in çalıştırdığı İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları Ekiplerinin gösterileri de büyük beğeni topladı.

Süleyman Kara ile Merve Kara yönetimindeki İTB Müzik Kursu öğrencilerinin performansı ve Çocuk Korosu ise izleyicilerden tam not aldı.

İskeçe Kültür - Sanat Şenliği, İTB kurslarında üretilen eser ve ürünlerin sergilendiği "El Emeği Göz Nuru Sergisi"nin açılışı yapıldı. Serginin açılışını İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa ve BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı yaptı.

Sergide, bu yıl İskeçe yöresine ait geleneksel grep ve yazma bölümü de yer aldı.

Daha sonra ise etkinliğin kültürel programına geçildi. Açılış konuşmasını yapan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Kültür - Sanat Şenliği'nin organizasyonunda yer alan tüm çalışma gruplarına ve Gencerli halkına gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. İTB Başkanı Ahmetoğlu konuşmasında 9 Haziran'da yapılacak AP seçimleri, 10 - 20 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek ortaokul birinci sınıf kayıtları ve Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında verilen kapatma kararına değindi. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının her zaman dostluk ve barıştan yana olduğunu belirterek, "İskeçe Türk Birliği kültürü, sanatı, sporu yaşatmaya çalışan bir dernek olmasına rağmen 41 yıldır bir haksızlığa ve ayrımcılığa maruz kalıyor. ‘Türk' ibaresinin yasaklı olması yetmezmiş gibi şimdi de ‘Batı Trakya' ibaresi sorun olmaya başladı. Aklımız gerçekten bunları almıyor. Sadece güler misin, ağlar mısın diyoruz. Umut ederiz tüm bu yanlışlar ve haksızlıklar son bulur." diye konuştu.

İTB Başkanı Ahmetoğlu, etkinliğe katılan Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ile eşi İlayda Ünal'a ve diğer davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Daha sonra ise sırasıyla DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Belço, İskeçe Bağımsız Milletvekili Burhan Baran, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa ve Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal birer selamlama konuşması yaptı.

TEŞEKKÜR PLAKETLERİ
Yapılan konuşmalardan sonra kültür sanat programına geçildi. Kültür - Sanat Şenliğinde; Gencerli Mütevelli Heyetine etkinliğe katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi. Mütevelli Heyeti plaketini, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal'dan aldı. İTB tarafından plaket verilenlerden biri de bu yıl mücadele ettiği amatör kümede şampiyon olarak bir üst lige çıkan Gencerli Futbol Takımı oldu. Futbol takımına plaketini İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa verdi. Etkinliğe yaptıkları katkılardan dolayı Gencerli Kadınlar Grubuna da plaket verildi. Kadınlar Grubunun plaketini DEB Partisi Başkan Yardımcısı Bahri Belço verdi.

İnhanlı (Topiros) Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Cem Salihoğlu'na teşekkür plaketini İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu verdi.

Son olarak ise Anadolu Ajansı Batı Trakya muhabiri Ayhan Mehmet'e teşekkür plaketi verildi. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmetoğlu plaketi verirken yaptığı konuşmada "İskeçe'nin Mustafçova bölgesinde geleneksel kıyafetler giyen kızların fotoğrafları ile Zeynelli köyünde toplu iftar hazırlığı yapan kadınların fotoğrafların çeken AA muhabiri Ayhan Mehmet'in İngiliz Guardian gazetesi tarafından ‘Günün Fotoğrafı' seçildi. Dolayısıyla Ayhan kardeşimiz Batı Trakya'nın ve İskeçe'nin tanıtımına önemli bir katkı sağladı. Kendisine teşekkür ederiz." İfadelerini kullandı.

Etkinliğin sunuculuğunu İTB yöneticilerinden Hüsniye Arabacıoğlu ile İpek Salihoğlu yaptı.

Etkinikte, Gencerli Kadınlar Grubu ile İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu yiyecek ve içecek ikramında bulundu.

Gencerli köyündeki etkinliğe katılanlar arasında Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe Milletvekili Burhan Baran, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Bahri Belço ve AP milletvekili adayları, İnhanlı Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Cem Salihoğlu, İskeçe İli Türk Kadınlarι Kültür Derneği Başkanı Aysel Sağır, Mustafçova Eski Belediye Başkanı Cemil Kabza, yerel yöneticiler ve diğer davetliler yer aldı.