Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İskeçe Türk Birliği kurucularından, dava adamı Mehmet Hilmi kabri başında anıldı
Güncellenme Tarihi: 26-06-2024

Görüntüleme: 287

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi


İskeçe Türk Birliği (İTB) kurucularından, Gazeteci - Öğretmen Mehmet Hilmi 93. ölüm yıldönümünde İskeçe Aşağımahalle Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. İskeçe Türk Birliği tarafından her yıl düzenlenen anma törenine dernek yöneticileri ve Batı Trakya Türk azınlık temsilcileri katıldı. Anma töreni 25 Haziran 2024 Salı günü gerçekleştirildi.

Tören, Aydın Cambaz'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başladı ve İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu'nun yaptığı dua ile devam etti.

Ardından, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Mehmet Hilmi'nin hayatı ve Batı Trakya Türklerine olan değerli hizmetleri hakkında bilgiler verdi. Ahmetoğlu, "Çok genç yaşta vefat etmiş olmasına rağmen yaptığı hizmetler bugün dahi Batı Trakya Türk Azınlığı'na katkı sağlayan önemli işlere imza atmış Mehmet Hilmi'nin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, onu rahmetle anıyoruz. 93 yıldır düzenli olarak kabri başında anılan bir insan. Mehmet Hilmi, İskeçe Türk Birliği'nin yanı sıra Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin kuruluşuna öncülük eden ekibin arasında yer alan, İskeçe'deki tütün işçilerinin örgütlenmesinde yer alan, işçi sendikası adına gazete çıkartan, Batı Trakya'daki ilk Türkçe gazeteyi çıkartan, aynı zamanda bir öğretmen olarak Batı Trakya Türklerine hizmetlerde bulunan bir şahsiyet. Bu kısa ömrüne hapis cezaları ve sürgünleri sığdıran büyük bir mücadele insanı. Kendisini bir kez daha rahmetle, minnetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun. Verdiği varlık mücadelesinde suçlanmış, itham edilmiş, kovuşturmalara, soruşturmalara, hapis cezalarına ve çok genç yaşında sürgünlere maruz kalmış bir mücadele insanı. Defalarca mahkemelere çıkartılmış, tam üç kez sürgün edilmiş bir şahsiyet. Kısacık ömrüne İskeçe Türk Birliği gibi bir çınar başta olmak üzere, eğitim ve basın alanında bir çok eser ve iz bırakmış. Kendisini bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Mekanı cennet olsun." diye konuştu.

Daha sonra ise BTTÖB Başkan Yardımcısı Hasan Boşnak, Sofulu Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Çilingir, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek ve İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda Mehmet Hilmi'nin Batı Trakya Türk Toplumuna yaptığı hizmetlere ve mücadeleci kişiliğine vurgu yapıldı. Konuşmalarda, günümüz koşullarında da o dönem verilen mücadeleye benzer mücadelenin devam ettiği ifade edildi.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu törene katılan herkese teşekkür etti.