Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    

İskeçe Türk Birliği davası Yargıtay'da
(Eylül 2003)

İskeçe Türk Birliği'nin kapatılma davası ile ilgili uzun süreden beri devam eden yargı sürecinde sona yaklaşıldı. Trakya İstinaf Mahkemesi'nin 31/2002 sayı ve tarihli İskeçe Türk Birliği'nin kapatılmasına ilişkin kararının Yargıtay (Arios Pagos) nezdinde temyizi 19 Eylül 2003 Cuma günü görüşüldü. Atina'daki Arios Pagos'da görüşülen davada temyiz başvurusunun yanında İskeçe Türk Birliği'ni destekleyen yedi adet ek müdahil dilekçesi de görüşüldü. Davadaki raportör hakim İTB'nin temyiz dilekçesinin kabulü yönünde mahkeme heyetine rapor sundu.

19 Eylül 2003 Cuma günü Atina'daki Yargıtay mahkemesinde görüşülen davada İskeçe Türk Birliği'ni Sebahattin Emin, Orhan Hacıibram, Hüseyin Aga ve İlhan Ahmet'ten oluşan bir avukatlar heyeti savundu. Yaklaşık bir saat süren duruşmada her iki tarafın avukatları da savunmalarını yaptılar.

İskeçe Türk Birliği avukatları kararın dört ay içinde açıklanması gerektiğini belirttiler.
Atina'daki Arios Pagos (Yargıtay) Mahkemesi'ndeki gerçekleşen duruşmada İskeçe Türk Birliği Başkanı Çetin Mandacı, Rodop Milletvekili Galip Galip, İskeçe Eski Milletvekili Ahmet Faikoğlu, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Kasap ve İskeçe Türk Birliği Genel Sekreteri Ozan Ahmetoğlu da hazır bulundu.