Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    
KARAR AÇIKLANDI!
Arios Pagos'dan İTB aleyhine karar
(Ocak 2005)

İskeçe Türk Birliği'nin Arios Pagos (Yargıtay) Genel Kurulu'nda görüşülen davasından olumsuz karar çıktı. Arios Pagos Genel Kurulu'nda görüşülen dava kararının resmen açıklanmamasına rağmen, konuyla ilgili haber birçok ulusal basın - yayın organlarında yayınlandı. 13 Ocak 2005 Perşembe günü akşam saatlerinde yayınlanmaya başlayan haberlerde Arios Pagos Genel Kurulu'nun İskeçe Türk Birliği konusunu görüştüğü ve oybirliğiyle İskeçe Türk Birliği aleyhine karar aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak GÜNDEM'e konuşan İ.T.B avukatlarından Orhan Hacıibram 13 Ocak 2005 Perşembe günü Hakimler Genel Kurulu'nun toplandığını ifade ederek kararın resmi olarak açıklanmasından sonra herhangi bir yorum yapabileceklerini söyledi. Avukat Orhan Hacıibram konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Şunu söylemek gekeriyor; karar henüz resmi olarak açıklamadı. Geçen Perşembe günü, yani ayın 13'ünde hakimler genel kurulunun toplantı yaptığını biliyoruz. İskeçe Türk Birliği'ni de bu celsede görüştüler. Muhtemelen bu toplantıdan sonra basına kararla ilgili bilgiler sızdı. Radyo - televizyonların ve gazetelerin bizim davamızla ilgili olarak yaptıkları haberler sızan bilgilere dayanıyor. Biz şimdiden bir yorum yapamayız. Kararın resmi olarak açıklanmasını bekliyoruz. Sanıyorum önümüzdeki günlerde gerekçeli karar metni elimizde olacaktır. Çünkü bizim için karar lehte olsun, aleyhte olsun gerekçeleri önemlidir. Resmi karar metnini gördükten sonra gerekli yorumları yapabiliriz."

Orhan Hacıibram Arios Pagos'un kararını açıklamasından sonra iç hukukun tüketilmiş olacağını vurgulayarak "Gerekçeli karar bize tebliğ edildikten sonra, eğer verilen karar İskeçe Türk Birliği aleyhine olursa altı ay içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurabiliriz. Bu da önümüzdeki günlerde veya haftalarda açıklık kazanacaktır." dedi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Çetin Mandacı da birliklerinin hukuki süreciyle ilgili haberi televizyonlardan öğrendiklerini ancak henüz ellerinde resmi kararın olmadığını, İskeçe Türk Birliği'nin avukatları aracılığıyla resmi kararı aldıktan sonra gerekli açıklamayı yapacaklarını söyledi.

Ulusal basın yayın organlarında yayınlanan haberberde, Arios Pagos Genel Kurulu'nun, Trakya İstinaf Mahkemesi tarafından, İskeçe Türk Birliği'nin kapatılması yönünde verilen kararının iptali istemini reddetiği belirtildi. Basın - yayın organlarındaki haberlerde 23 kişilik Arios Pagos Genel Kurulu'nun kararının Lozan antlaşmasına dayanarak bu kararı aldığı ifade edildi.