Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    

İ.T.B davasında son nokta...

AİHM nihai kararında İskeçe Türk Birliği'ni haklı buldu
(Ekim 2008)

Yunanistan'ın İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili olarak yaptığı itiraz talebi reddedildi. Böylece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, İskeçe Türk Birliği'ni haklı bulan kararı kesinleşmiş oldu.

AİHM'nden çıkan son karar 6 Ekim 2009 Pazartesi günü İskeçe Türk Birliği'ne ulaştı. Konuyla ilgili olarak İ.T.B'nden yapılan yazılı açıklamada "Hukuk ve demokrasi mücadelesini uluslararası platformda başarıyla tamamlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz." dendi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Yunanistan'ın İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili itirazını kabul etmedi. Davanın Büyük Daire'de görüşülmesini isteyen Yunanistan'ın bu talebi reddedildi ve AİHM tarafından 27 Mart 2008 tarihinde alınan ve İskeçe Türk Birliği'nin haklı bulunduğu karar kesinleşti. Son karar, 6 Ekim Pazartesi günü derneğin avukatı Orhan Hacıibram'a ulaştı. Strazburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden gönderilen ve 1 Ekim 2008 tarihini taşıyan yazıda; AİHM Büyük Daire'nin beş yargıçtan oluşan heyetinin, Yunanistan'ın İ.T.B davasını Büyük Daire'ye gönderme talebini 29 Eylül 2008 tarihinde yaptığı toplantıda reddettiği bildirildi. Sözkonusu yazıda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca 27 Mart 2008 tarihinde alınan ve İskeçe Türk Birliği'nin haklı bulunduğu kararın kesinleştiği ifade edildi.

İTB BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU
İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı açıklamada kararın tarihi bir karar olduğunu belirterek "Aslında 27 Mart 2008'de haklılığımız net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Haklılığımızın bir kez daha tescil edilmesi elbette ki sevindiricidir. İnancın, sabrın ve sonuç itibarıyla demokrasinin bir başarısıdır. Bunun haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramdan hemen sonra bize ulaşan bu karar bizlere çifte bayram yaşatmıştır. Elimizdeki bu son derece önemli kararla 25 yıllık çok uzun bir aradan sonra resmiyetimize kavuşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu tarihi karar İskeçe Türk Birliği'ne ve tüm toplumumuza hayırlı olsun." dedi.

İTB AVUKATI ORHAN HACIİBRAM
İskeçe Türk Birliği avukatı Orhan Hacıibram konuyla ilgili olarak GÜNDEM'e yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: "Yunanistan'ın itirazının reddedilmesiyle 27 Mart tarihindeki karar kesinleşmiş oldu. Şimdi Yunanistan'ın bu kararı uygulamasını bekliyoruz. Bu kararla İskeçe Türk Birliği'nin kapatılmasının yanlışlığı anlaşılmıştır. Ayrıca derneklerin kapatılmasıyla ilgili olarak ortaya atılan iddiaların ve örgütlenme özgürlüğüne getirilen ciddi engellemelerin ve bu yöndeki uygulamaların yersiz olduğu, yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Derneğimizin yasal bir dernek olduğu, kültürel ve sportif faaliyetler yaptığı ve yasal çerçevede hareket ettiği kanıtlanmıştır. Çok kültürlüğün bir parçası olduğu vurgulanmıştır. Gerçekten önemli bir sonuçtur. Tabii Yunanistan'ın AİHM'nde mahkum edilmiş olmasının nedeni biz değiliz. Bizi oraya başvurma zorunda bırakanlar hatalıdır bu durumda. Kararın hayırlı olmasını temenni ediyorum."

25 YILLIK MARATON
İskeçe Türk Birliği'nin çeyrek asırlık hukuk ve demokrasi mücadelesi 1983 yılında başladı. İç hukuk süreci 2005 yılına kadar devam etti. 22 yıllık bir dönemin sonunda 2005 yılının Şubat ayında Yargıtay (Arios Pagos) Genel Kurulu'nun kararıyla İskeçe Türk Birliği'nin kapatılması onaylandı. Bu aşamadan sonra İskeçe Türk Birliği davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürdü. AİHM, İskeçe Türk Birliği'yle ilgili kararını 27 Mart 2008 tarihinde açıkladı ve Yunanistan'ı İskeçe Türk Birliği davasında mahkum etti. 27 Mart tarihinden itibaren üç aylık itiraz süresi işlemeye başladı. Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni itiraz süresinin bitimine çok az bir süre kala 18 Haziran 2008 tarihinde düzenlediği basın toplantısında dava sonucuna itiraz edeceklerini ve davayı Büyük Daire'ye götürmek için başvuruda bulunacaklarını açıkladı. Bu maratonun son aşaması ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Yunanistan'ın bu talebine verdiği yanıt oldu. AİHM Büyük Daire'sinin beş yargıçından oluşan heyeti Yunanistan'ın davayı Büyük Daire'ye götürme talebini kabul etmedi. Sözkonusu karar 29 Eylül 2008'de alındı ve 6 Ekim Pazartesi günü derneğin avukatı Orhan Hacıibram aracılığıyla İskeçe Türk Birliği'ne ulaştı. Böylece 25 yılı aşkın uzun bir mücadele başarıyla tamamlanmış oldu.