Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    

İ.T.B davası 19 Şubat'a ertelendi
(Aralık 2008)

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İskeçe Türk Birliği'ni haklı bulan nihai kararından sonra, İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan dava 19 Şubat 2009 tarihine ertelendi.

İskeçe Türk Birliği'nin kapatılmasını öngören kararın geri alınması ve İ.T.B'nin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle açılan davanın 11 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilmesi gereken duruşması iki ay sonraya ertelendi. 11 Aralık Perşembe sabahı İ.T.B avukatı Orhan Hacıibram'ın yanısıra İ.T.B Başkanı Ozan Ahmetoğlu dernek yöneticileri ve bazı üyeler de mahkemede hazır bulundu. İskeçe valisinin avukatı Kostas Gunaris davanın ertelenmesini talep edince duruşma 19 Şubat 2009 Perşembe gününe ertelendi. Avukat Gunaris, İskeçe Türk Birliği hakkında kapatma kararı verildiği dönemde davayı açan valinin devlet tarafından tayin edilen bir memur olduğunu belirterek, davanın devlet hukuk müşavirliğinin sorumluluğunda olması gerektiğini söyledi ve davanın ertelenmesini talep etti. İTB avukatı Orhan Hacıibram ise davanın mümkün olduğunca kısa bir sürede görüşülmesini istedi. Mahkeme duruşmayı 19 Şubat 2009 tarihine erteledi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin nihai kararından sonra derneğin resmiyetinin iadesi için yapılan girişimlerin başarıyla sonuçlanacağına inandıklarını ve 19 Şubat'ı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.