Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    

Derneğimizin resmiyetinin iadesi için açılan dava 19 Şubat'ta İskeçe'de görüşüldü
(Şubat 2009)

İskeçe Türk Birliği'nin, İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açtığı dava 19 Şubat 2009 Perşembe günü görüşüldü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, İ.T.B'ni haklı bulduğu kararından sonra, resmiyetin iadesi ve İTB aleyhine verilen kapatma kararının iptali istemiyle açılan davanın duruşması, 19 Şubat Perşembe günü gerçekleştirildi. Merkezi Selanik'te bulunan Trakya Dernekleri Federasyonu, İskeçe Türk Birliği aleyhinde müdahalede bulundu.

İskeçe Adliyesi'ndeki duruşmayı İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri, azınlık belediye başkanları, il ve belediye meclis üyeleri, yerel yöneticiler, azınlık dernek başkanları ve yöneticileri, din adamları, İTB üyeleri ve azınlık basın mensupları izledi.

Davada İskeçe Türk Birliği'ni derneğin avukatı Orhan Hacıibram temsil etti. Hacıibram, İTB'nin kapatılmasını öngören kararın geri alınması ve resmiyetin iade edilmesinin talep edildiği dosyayı mahkemeye sundu. Öte yandan Devlet Hukuk Müşavirliği üyelerinden Kavalalı avukat Anastasia Vasiliu da mahkeme heyetine dosyasını sundu.

Bu arada merkezi Selanik'te bulunan Trakya Dernekleri Federasyonu beklenmedik bir şekilde davaya müdahalede bulundu. Trakya Dernekleri Federasyonu'nun avukatı İskeçe Türk Birliği'nin taleplerine karşı tezler üreterek davada İTB aleyhine müdahalede bulundu. İskeçe Türk Birliği'nin isteklerine karşı çıkan Trakya Dernekleri Federasyonu, iç hukuk mücadelesinde de İskeçe Türk Birliği aleyhine müdahil olmuştu.

Duruşma sonrasında İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İskeçe Türk Birliği Avukatı Orhan Hacıibram gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İTB AVUKATI ORHAN HACIİBRAM
İskeçe Türk Birliği'nin avukatı Orhan Hacıibram şu ifadeleri kullandı: "Yunan iç hukukunda "Nizasız Kaza" usulüne göre mahkemelerin daha önce almış oldukları kararlarını iptal etme sistemi öngörülüyor. Üç Hakimli İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'nin yıllar önce İskeçe Türk Birliği için verdiği kapatma kararının kaldırılmasını istiyoruz ki, İskeçe Türk Birliği eski yasal konumunu kazansın diye. Bugün o mahkeme görüşüldü. Biz Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kapatma kararının geri alınmasını istedik. Bütün savunmalar ve tezler yazılı olarak veriliyor. Herhangi bir sözlü usül kullanılmıyor. Tabii bu arada beklenmedik bir şey oldu. Daha önce İstinaf mahkemelerinde ve Yargıtay'da aleyhimize müdahalede bulunmuş olan Selanik merkezli Trakya Dernekleri Federasyonu İ.T.B aleyhine müdahalesi oldu. Fakat İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı karar aşamasında bu federasyon yoktu. Bugün için onun müdahale hakkı yoktu. Buna rağmen bu müdahale yapıldı. Zannediyorum ki mahkeme bu müdahaleyi reddedecektir. Federasyonun avukatı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ceza mahkemelerinde olduğu gibi benzer bir uygulamaya tabi tutulamayacağını iddia etti. Ceza mahkemelerinde davanın tekrar görüşülmesi öngörülüyor fakat medeni davalarda böyle bir imkan yok. Biz zaten böyle bir şeyi dile getirmedik. Biz Yunan iç hukukunun öngördüğü bir usulü takip ediyoruz ve bunu uygulanmasını istiyoruz. Ayrıca şunu da vurgulamak gerekiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İ.T.B'nin ögrütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğini ortaya koymuştur. Bu ihlal durumu devam ediyor. Bu ihlal durumunun ortadan kalkması, İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'nin daha önce aldığı kapatma kararını iptal etmesiyle mümkün olacaktır. Biz de bu görüşü ortaya koyuyoruz. Kararın en geç bir - iki ay içinde çıkacağını tahmin ediyoruz."

İTB BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU
İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ise şunları söyledi: "Bugün burada İskeçe Türk Birliği'nin davasına gelerek destek veren tüm soydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 25 yılı aşkın bir süredir devam ettirdiğimiz hukuk ve demokrasi mücadelesi sizin de gördüğünüz gibi sürüyor. Şu andan itibaren kararı bekleyeceğiz. Bugün beklenmedik ve sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz bir gelişme yaşandı. Daha önce iç hukuk sürecinde İskeçe Türk Birliği aleyhine müdahil olan Trakya Dernekleri Federasyonu bugün yine bizim derneğimizin aleyhine müdahalede bulundu. Merkezi Selanik'te olan bu federasyon daha önce de İ.T.B'nin aleyhine müdahil olarak davaya katılmıştı. Elbette ki biz mücadelemizi sürdürüyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararın uygulanması gerekir. Demokrasinin ve hukukun üstünlüğüne inanan bir toplum olarak uluslararası mahkemenin aldığı karar açık ve nettir. İ.T.B'nin haklılığını ortaya koyan kararın artık uygulamaya geçmesi şart. Çeyrek asrı aşan bir süredir devam eden bu hukuk ve demokrasi mücadele artık sona ermelidir ve İskeçe Türk Birliği'nin haklılığı ile sonuçlanmalıdır."

İskeçe Adliyesindeki duruşmayı İTB yöneticileri, dernek üyeleri, eski başkanlar, kadınlar kolu üyeleri, İskeçe Vali Yardımcısı Yusuf Deli, İskeçe - Kavala - Drama Süper Vali Adayı Gülbeyaz Karahasan, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Aga, Ilıca Nahiye Müdürü Hasan Nazır, İskeçe Belediyesi'nde Eşitlik Listesi Başkanı Hasan Malkoç, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, il meclis üyeleri Türkeş Hacımemiş, İrfan Uzun, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ahmet Kara, müftülük çalışanları, azınlık belediye meclis üyeleri ve diğer soydaşlar izledi. Davanın görüşüldüğü 19 Şubat Perşembe sabahı aşırı yağmur ve bazı bölgelerde görülen kar yağışı nedeniyle çok sayıda soydaş adliyeye gelemedi.

İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'nin İTB'nin resmiyete kavuşmasıyla ilgili vereceği karar merakla bekleniyor.