Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    

İ.T.B resmiyetin iadesi için ilk adımı attı
(Kasım 2008)

İskeçe Türk Birliği yıllar önce verilen kapatma kararının geri alınması ve resmiyetinin iadesi için mahkemeye başvurdu. İ.T.B, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin nihai kararından sonra sözkonusu kararı hayata geçirmek için mahkemeye başvuruda bulundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Yunanistan'ın başvurusunu reddedip İ.T.B lehiye aldığı kararı kesinleştirmesinden sonra İskeçe Türk Birliği geçtiğimiz günlerde İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dilekçe sundu. Avukat Orhan Hacıibram aracılığıyla mahkemeye sunulan dilekçede İskeçe Türk Birliği hakkında verilen kapatma davasıyla ilgili kararın geri alınması ve derneğin resmiyetinin iade edilerek, derneğin kapatma sürecinin başladığı 1983 öncesi dönemdeki statüsüne kavuşturulması talep edildi. İskeçe Türk Birliği'nin Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davası 11 Aralık Perşembe günü görüşülecek.

Konuyla ilgili olarak 25 Kasım Salı günü İskeçe Türk Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada; İskeçe Türk Birliği camiası ve tüm halkımız, derneğimizin kapatılmasını öngören mahkeme kararının biran önce geri alınmasını ve derneğimizin resmiyetinin iade edilmesini beklemektedir." denildi.

DERNEK AVUKATI HACIİBRAM: "AİHM'NİN KARARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYORUZ"
İskeçe Türk Birliği'nin avukatı Orhan Haciibram ise AİHM'nin nihai kararıyla örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğinin ortaya konduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: "Yapılan başvuruyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin derneğimizle ilgili aldığı karar doğrultusunda, derneğimiz hakkında verilen kapatma kararının geri alınıp, derneğimizin tüzel kişiliğinin iade edilmesi talep edilmiştir."

İTB BAŞKANI AHMETOĞLU: "RESMİYETİMİZİ KAZANMA YOLUNDAYIZ"
İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararından sonra derneğin yeniden resmiyetine kavuşması için mahkemeye başvuruda bulunduklarını belirterek, "İnsan Hakları Mahkemesi bundan 25 yıl önce başlayan derneğimizin kapatma davasına iki ay önce son noktayı koymuştu. Biz de bu kararın uygulanması için gerekli adımları atıyoruz. 11 Aralık'ta duruşmamız var. İskeçe Türk Birliği çeyrek asır sonra tekrar resmiyetini kazanma yolunda ilerliyor." dedi.