Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


                    

AİHM kararına rağmen "HAYIR"

İskeçe Türk Birliği'nin, resmiyetinin iadesi kabul edilmedi
(Mayıs 2009)

İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi, İskeçe Türk Birliği'nin resmiyetinin iadesiyle ilgili kararını açıkladı. İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi, İTB'nin talebini reddetti. Karar, İskeçe Türk Birliği camiasında ve Batı Trakya Türklerinde derin hayal kırıklığı ve tepki yarattı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İTB lehine verdiği karardan sonra böyle bir gelişmenin yaşanması demokrasi ve hukuk adına şaşkınlık yarattı.

İskeçe Türk Birliği'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kazandığı davadan sonra derneğin kapatılmasını öngören kararın iptali ve resmiyetinin iadesi için İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açtığı dava, 19 Şubat 2009 tarihinde görüşülmüştü. Asliye Hukuk Mahkemesi, hafta içi açıkladığı kararıyla İskeçe Türk Birliği'nin talebini reddetti. Böylece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı ve ulusal mahkemeler için örnek teşkil etmesi gereken karar, İskeçe Mahkemesi tarafından gözardı edilmiş oldu.

Uluslararası mahkeme tarafından İ.T.B davasıyla ilgili verilen kararın dikkate alınmayarak, yok sayılması Batı Trakya Türk azınlığında ve İskeçe Türk Birliği camiasında hayret ve tepkiyle karşılandı.

Hatırlanacağı üzere İskeçe Türk Birliği davasıyla ilgili kararın 27 Mart 2008 tarihinde açıklanmasından sonra Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Kumuçakos konuyla ilgili demecince AİHM'nin kararına saygı duyduklarını ve kararın uygulanacağını belirtmişti.

ORHAN HACIİBRAM
Şok gelişmeyle ilgili olarak GÜNDEM'in sorularını yanıtlayan İskeçe Türk Birliği avukatı Orhan Hacıibram, gerekçeli kararın henüz kendilerine ulaşmadığını belirterek şöyle dedi: "Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2008 yılında İ.T.B lehine verdiği kararından sonra derneğin resmiyetinin iadesi ve İTB'nin kapatılmasını öngören kararın iptal edilmesi için İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurduk. İlk duruşma 11 Aralık 2008'de yapıldı. Ancak dava 19 Şubat 2009'a ertelendi. Şimdi de mahkeme kararı açıklandı. Mahkeme bizim talebimizi reddetti. Tabii ki üzgünüz. Çünkü biz mahkemenin İTB lehine karar vereceğine inanıyorduk. Gerekçeli kararı elimize alınca daha ayrıntılı konuşabileceğiz. Mücadelemiz devam ediyor."

MEHMET HACIHALİL
İskeçe Türk Birliği Başkanı Mehmet Hacıhalil de gazetemize yaptığı açıklamada derneğin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava kazanan bir dernek olduğunu belirterek, "Elbette ki biz bu kararın uygulanmasını bekliyorduk ve hala da bekliyoruz. Bildiğiniz gibi AİHM'nin İTB ile ilgili kararının kesinleşmesinden sonra derneğimizin tekrar resmiyete kavuşması için mahkemeye başvuruda bulunmuştuk. Geride bıraktığımız aylarda bu davalar görüşülmüştü. Büyük bir sabırsızlıkla kararı bekliyorduk. Tabii bizim beklediğimiz karar bu değildi. Gerçekten çok şaşırdık. Biz İskeçe Türk Birliği olarak AİHM'nin kararlarına saygı duyulmasını bekliyoruz.Mücadelemiz sonuna kadar yılmadan usanmadan devam edecektir.Türk dünyasının temel taşlarından olan bu derneğin resmiyetinin iadesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" diye konuştu