Ana Sayfa » Yönetim Kurulu Üyeleri
Yazı Boyutu:    
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ
1989-2009
bir hukuk ve demokrasi mücadelesi

Hazırlayan:
Ozan Ahmetoğlu


          

İTB davası istinafa götürülüyor

İTB kararıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı
(Mayıs 2009)
İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesi'nin İskeçe Türk Birliği'yle ilgili gerekçeli kararı yayınlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İTB lehinde verdiği karardan sonra derneğin resmiyetinin iadesi için açılan davanın gerekçeli kararında İskeçe Türk Birliği'nin talebine red cevabı veriliyor.

Mahkeme, gerekçeli kararında ulusal mahkemelerin, medeni davalarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını uygulama zorunluluğunun olmadığını iddia ediyor.

GEREKÇELİ KARARDA İLGİNÇ İDDİA: MEDENİ DAVALARDA AİHM KARARLARI UYGULANMAK ZORUNDA DEĞİLDİR
İskeçe Türk Birliği Avukatı Orhan Hacıibram konuyla ilgili olarak gazemizin sorularını yanıtladı. Hacıibram şöyle dedi: "Gerekçede kısaca kapatma davasında bugüne kadar ileri sürülen iddialar bir anlamda tekrarlanıyor. Yani 26 yıllık süreçte hangi iddialar ortaya atılmışsa yine benzer şeyler söyleniyor. 1986 yılındaki kapatma kararında etkili olan dernek tüzüğünün 8. maddesine yine atıfta bulunuluyor. Ve bir de ceza davalarında mahkemelerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından dönen kararların uygulamak zorunda olduğu, bu davalara yeniden bakmak durumunu olduğu, fakat medeni davalarda böyle bir zorunluluğun olmadığı öne sürülüyor. Yani mahekeme diyor ki; bu bir medeni dava olduğu için burada AİHM'nin kararları uygulanmak zorunda değildir diyor. İddia bu şekilde. Bizde öngörülüyor diyoruz. Çünkü 758. maddeye dayanarak öngörülüyor diyoruz. İşte bu noktada ihtilaftayız. Gerekçeli kararda bundan 25 - 26 yıllık süreçte önümüze çıkan iddialar tekrarlanıyor. Öz itibarıyla bu şekilde."

DAVA İSTİNAFA GÖTÜRÜLÜYOR
İTB avukatı Orhan Hacıibram davanın önümüzdeki günlerde istinaf mahkemesine götürüleceğini belirterek "Biz haklılığımıza inanıyoruz. Asliye hukuk mahkemesinin verdiği kararı istinafa götüreceğiz. Mücadele elbette ki sürecek."

"MÜCADELE DEVAM EDECEK"
İskeçe Türk Birliği Başkanı Mehmet Hacıhalil ise gerekçeli kararın açıklandığını ve ortaya atılan iddiaların üzüntü yarattığını belirterek, "Şimdi bu aşamadan sonra biz hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Bugüne kadar nasıl bu hukuk mücadelesine devam edildiyse, bundan sonra da aynı kararlılıkla bu mücadele devam edecek. İskeçe Türk Birliği'nin haklı olduğu herkes tarafından biliniyor ve bunun yani bu mücadelenin artık bir son bulması gerekiyor." diye konuştu.